Ваше Светейшество,
Светейши Авво на богохранимата Софийска епархия и Кръстоносец на Българската Църква,
В този празничен ден, когато благодатта на Светия Дух отново ни събра да прославим дивния в светиите Си (Пс. 67:36) Триединен Бог с една уста и едно сърце, позволете ми от името на монашеското братство и богомолния народ, който по думите на апостола е царствено свещенство (1 Петр.2:9) да Ви благодаря синовно и всесърдечно за Вашето отеческо внимание да ни благословите и осветите с Първосветителското си молитвено присъствие.
И тази година по Божие съизволение богослужебната прослава на преподобни Силуан Атонски събра многочислен богомолен народ. С благодарност към Бога възкликваме с думите на псалмопевеца св. цар Давид: «Ето, колко е хубаво и колко е приятно,когато братята живеят заедно в единство! » (Пс. 132 :1).
Въпреки че дошлите да прославят и изпросят благодатната помощ на свети Силуан са от различни националности, всички ние сме свързани с верността към заветите на общото църковно предание, съдържащо пълнотата на божествената истина, която вчера, днес и во веки е една, както и обитаващият в Църквата Христос (Евр. 13:8). Въпреки националното ни различие, ние сме свързани с православността на вярата «Защото чрез един Дух всички сме кръстени в едно тяло» (1 Кор. 12:13). Защото всички заедно сме Църквата Христова.
Затова именно скъпим общото предание и вероучение на Църквата, защото тя е «стълб и крепило на истината» (1 Тим. 3:15).
През 12-вековното съществуване на Българската църква, в годините на държавен и църковен възход, както и през годините на сурови изпитания в сложни исторически условия, христолюбивото сърце на православните българи е съумяло да опази апостолската заповед: «Стойте и дръжте преданията, които научихте» (2 Сол. 2:15).
И както вярно подчертава великият български иерарх, Търновският митрополит КлиментДрумев: «…ако обичаме народа си не лицемерно и за временни облаги, а искрено, от душа и сърце, ако е скъпо за нас народното добро и народното бъдеще и преуспявание, длъжни сме всички да пазим като очите си нашата православна вяра и да се пазим като от огън от всяко незачитане и от най-малкото посегателство на нея ».[1]
Ваше Светейшество,
Ползваме случая, за да споделим с Вас нашата обезпокоеност от решенията и енцикликата на Критския събор.
Искаме да вярваме, че Светият Синод на родната ни църква ще оцени съборните документи през призмата на православната догматика и ще издигне авторитетния си глас за опазване на православното вероучение и еклезиология неувредени.
Вярата ни е вдъхновена от синодалното решение на 24 април 2016г. , с което бе поискана поправка на предсъборните документи, както и единогласното богомъдро решение на синодалните архиереи от 1 юни 2016г. да не участват в мероприятието, не предвещаващо никакво тържество на Православието.
Ние, както и милионите православни християни по лицето на света възприехме това смело и принципно най-вярно синодално решение като промислително, а епископата на родната църква като благодатен проводник на Божията воля.
Подвигът на Българската църква е с историческо значение. Тя, в лицето на Ваше Светейшество и синодалните архиереи защити с достойнство своето старшинство по силата на древната пентархия, за да има основанието да бъде вероучителният православен Трети Рим.
Нека не забравяме, че столичният град на богохранимата Ви катедра пази живо свидетелството на Сердикийския събор от 342 г., което дава морално право на Светата Българска Църква да предложи домакинството си за същински православен събор отново.
Гласът на Българската църква за неучастие в Критското събрание беше чут от милиони разтревожени православни сърца по лицето на света с благодарност към Бога. Тези дни те отново са в очакване да чуят авторитетния и спасителен глас на една от най-древните църкви в православния свят, за да се опази досегашното учение на Църквата Христова без никакъв нюанс на увреденост.
Ваше Светейшество,
Синовно моля да приемете още веднъж чистосърдечната ни признателна благодарност за Вашето внимание към нас, както и молитвеното ни прошение към Всеподателя Бог да даде на Ваше Светейшество душевни и телесни сили за многолетно пребиваване на божествена стража за опазване единството на Църквата и чистотата на православното вероучение.
На многая и благая лета, Светейший Владико!
[1]Търновски митрополит Климент (Друмев), Слово на Православната Неделя(Казано от Търновския митрополит Климента на 14 февруари 1893 г. в Съборната църква в Търново)
Views: 2