
На събитието, което премина под патронажа на президента Румен Радев приъстваха присъстваха Негово Светейшество патриархът на Москва и цяла Русия Кирил и Негово Светейшество Българският патриарх Неофит, български архиереи и духовници на Българската православна църква, както и членовете на делегацията на Руската православна църква.
Честването на историческия връх, пропит с кръвта на хиляди войни започна с панихида за упокоение на душите на загиналите за освобождението на българските земи руски и български войници, предстояван от Негово Светейшество Руския патриарх Кирил.
След заупокойно последование той се обърна към многохилядното тържество, развяло българското и руското знаме и каза:
"Днес, в деня на Освобождението на България, ние отправяме молитви за кончината на руски войници и български опълченци, геройски загинали в защитата на Шипка. 140 години ни делят от Шипченската епопея, но ярките образи на войните -освободители не избледняват в паметта на хората, както и във всяко следващо поколение православни християни, които снеподправен интерес отново откриват за себе си Освободителната вайна. Причината за това е уникалният жертвенен характер на тази борба за свободата на потиснатите братя. Словото Божие казва, че няма по голяма любов от тази да положиш душата си за своя ближен (Йоан 15:13). И хиляди войници и офицери от руската армия са отдали своя живот за спасението на хората, свързани с нас чрез общата свята православна вяра….
В чест на смелите защитници на прохода Шипка, най-горната част на върха носи името на св. Николай Чудотворец Мирликийски и е издигнат този величественх паметник, където са погребани останки на жертвите – войници от руската армия и българските опълченци.
Тъй като сме в това свещено място, не може да не се усети благоговението и почувства съзнанието пепреходното историческо значение на подвига на защитниците на Шипка. Нека да бъде вечна и светла паметта им ! Аз се моля сега, вековните духовни връзки между нашите народи да останат неприкосновени и да намират израз в братско единомислие и готовност за укрепване на единството на Светото Православие, запазването на християнските ценности и отеческите православни традиции."- каза още Руският патриарх.
Президентът Румен Радев, под чиито патронаж тази година се организират националните тържества се обърна със слово, в което определи Шипка като „столицата на историческото достойнство“ което ние, потомците не бива да губим и забравяме.
" Събрали сме се днес на този див, чутовен връх, за да се преклоним пред героите на българската свобода и да почетем нашето общо минало. Под снега, в пръстта на Свети Никола, Околчица, Орлово гнездо и околните редути лежат много кости. След 140 години трудно някой ще каже кои са български и кои руски, но от тези кости е съградено скелето на нашата, българската свобода. На руската и българската бойна слава. Шипка е капитал от историческо достойнство, който няколко хиляди доблестни мъже завещаха на всички нас, потомците, и който ние не бива да пилеем.Скъпи сънародници,През годините, в августовските жеги и в мартенските виелици, вие бяхте тук, дори когато политиците ги нямаше. Защото вие знаехте, че с вашето присъствие, с вашата почит, скрепявате историческата истина. Вие, млади и стари, сте опълченците на историческата правда, които не допуснахте тя да бъде поругана и низвергната. Към вас е моята човешка благодарност.
Благодаря на Негово Светейшество Неофит и митрополит Софийски и Негово Светейшество Кирил, Патриарх на Москва и цяла Русия, за съслужението, за мъдрите думи, за признателността и благодарността и за християнския дух, който помни, но и прощава. Който осмисля свободата и извисява човека. Християнският дух, в който саможертвата е път към свободата, тъй както хекатомбата на Шипка отвори вратите за нашето национално Освобождение.
Вечна памет за героите!“ – завърши словото си държавният глава.
В края на церемонията бяха положени венци от името на президента, премиера, Руската и Българската църква, посолства, държавни и обществени организации.
Официалните лица и духовниците от двете църкви изкачиха стъпълата до върха на планината и положиха цветя в костницата, направена в основата на Паметника.
Текст и снимки: Весела Игнатова
{gallery}gallery/2018/03-03-2018-moleben{/gallery}
Views: 1