Продължете към съдържанието

Голям празник в Национална гимназия за древни езици и култури „Св. Константин Кирил Философ“

IMG0011065На 14 февруари, когато отбелязваме 1150 г. от Успението на св. Кирил Славянобългарски, в аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се състоя тържествена церемония, на която официално бе променено името на Националната гимназия за древни езици и култури. Училището, наричано още Национална българска класическа гимназия „Константин-Кирил Философ“ е открито на 10 октомври 1977 г. в София.

На празничната церемония присъстваха министърът на културата г-н Боил Банов, който стана символичен кръстник на Националната гимназия за древни езици и култури.

Церемонията започна с отслужването на водосвет от Негово Преосвещенство Белоградчишкия епископ Поликарп, викарен епископ на Софийската света митрополия. По време на водосвета той обяви официално името на Класическата гимназия, която от този момент ще се нарича : "Св. Константин-Кирил Философ".

Като кръстник министър Банов пръв произнесе празнично слово.

„Делото на Свети Константин-Кирил Философ, което е достатъчно да ангажира няколко живота, той успява да побере в един. И всяка от осъществените от него мисии е отделен урок за поколенията – урок по история, по хуманизъм и дипломация, по философия, етика и морал. 1150 години по-късно основаната през 1977 г. Национална гимназия за древни езици и култири, носи, пази и разпространява този дух. Поколенията „класици“, които се включват непрестанно в съграждането на културния живот на страната ни, са безспорното доказателство за стремежа на Класическата гимназия да възпитава свободомислещи хора, личности, за които думи като любословие и съзидание са основни принципи, които ги ръководят“ – каза той и пожела на преподавателите и възпитаниците на училището да носят с чест името Свети Константин-Кирил Философ.

Дълбоко ръзвълнувана директорът на Класическата гимназия г-жа Мариела Папазова също се обърна към препълнената аула:  

„На днешния ден се прекланяме и прославяме делото и подвига на Свети Кирил Славянобългарски, които Църквата винаги е приравнявала с делото на самите апостоли. Днес си припомняме и благословеното наше начало, което възроди едно българско училище. Едно начало, което възроди класическото ни образование, прекъснато за цели три десетилетия“, каза в словото си тя и благодари на министър Банов, че прие да бъде духовен ръководител на гимназията.

Като един първите преподаватели на училището, проф. д.ф.н. Анна-Мария Тотоманова посочи, че е изключително развълнувана да присъства на това тържество, на което гимназията най-после получи истинското си име – на Свети Кирил.

Сред официалните гости в залата бяха първият директор на гимназията г-жа Гергина Тончева, много университетски преподаватели и участници в Международната  научна конференция, която се провежда тези дни в СУ, под надслов „Нему да бъде слава, чест и почит – 1150 години от кончината на Константин-Кирил Философ“.

В края на церемонията бяха прочетени поздравителни адреси от Министерството на образованието, от Столична община и от Центъра по тракология "Проф. Александър Фол", а възпитаници на гимназията изпяха църковно-славянски песнопения.

ЗА ПО-БОГАТ СНИМКОВ МАТЕРИАЛ НАТИСНЕТЕ ТУК

Текст и снимки: Весела Игнатова

 
 

 

 

Views: 0

СОФИЙСКИ МИТРОПОЛИТ

ВАЖНО

АРХИВ

ВРЪЗКИ

Skip to content