Продължете към съдържанието

Празничен водосвет по повод 123 години от създаването на Българската телеграфна агенция (БТА)

IMG 2928На 16 февруари Българската телеграфна агенция празнува своя рожден ден – днес тя отбелязва 123 години от създаването си. Рождената дата е приета заради публикуването на първия ѝ бюлетин през 1898 г. Годишнината бе отбелязана с празничен водосвет в Националния пресклуб на Агенцията по покана на новоизбрания директор Кирил Вълчев, който встъпи в длъжност в началото на м. февруари т. г.

Църковното последование бе отслужено от ставрофорен иконом Ангел Ангелов, духовен надзорник на Софийска епархия, и протойерей Костадин Тренев. На водосвета присъстваха генералният директор на БТА Кирил Вълчев, всички директори на отделните информационни звена и отразяващи журналисти.

Негово Светейшество Патриарх Неофит ни изпрати тук, за да донесем неговия благослов към всички вас“ – каза отец Ангел, в края на последованието. „Зная колко трудна и отговорна работа извършвате в този свят. Всички ние изпитваме затруднения във всекидневието си. В тези трудности никога не забравяйте, че винаги има Някой, Който е над нас и с Неговата всемогъща десница можете да преодолеете всяка трудност. Сам Господ Иисус Христос е казал: "В света скърби ще имате, но дерзайте, аз победих света". Вярвайте, и чрез вярата успявайте! В този свят има много трудности, но винаги могат да бъдат преодолени, както с умение, така и с вяра. Желая много радост и успехи на новия директор! Всички вие живейте в радостта на голямото семейство, за да постигнете своите успехи, които вярвам, че всеки от вас желае. Бъдете благословени и закрилата на най-българския светец – св. Йоан Рилски да бъде над вас!“– завърши поздравителното си слово отец Ангел.

Текст и снимки: Весела Игнатова

ЗА ПО-БОГАТ СНИМКОВ МАТЕРИАЛ НАТИСНЕТЕ ТУК

+++

Българската телеграфна агенция е учредена като "Отделение на пресата и на библиотеката" към Централното управление на Министерство на външните работи и изповеданията с Правилника за организация на работата на министерството от 31 декември 1897 г.

Оскар Искандер – доктор по философия, редактор и издател, е назначен за първи директор на БТА от 1 февруари 1898 г. Първоначално в агенцията работят директорът и един чиновник. Бюлетинът й е по 2-3 страници на ден, като излиза в ограничен тираж – за двореца, за министър-председателя и министрите, за някои вестници. Три години писар го пише на ръка, а началникът винаги се подписва собственоръчно.

На 4 декември 1901 г. излиза първият бюлетин, напечатан на пишеща машина, но още две години успоредно с печатния текст журналистите пишат и на ръка. През 1912 г. БТА се преименува в Дирекция на печата с две отделения – БТА и "Отделение за печата", което има за задача да следи чуждестранния печат. През 1932 г. Дирекцията на печата се преименува в Отделение за печата при Министерството на външните работи и вероизповеданията с три отдела – БТА, "Печат и информация" и "Документация". От 1936 г. Дирекцията на печата е самостоятелна структура до 10 септември 1944 г., когато преминава към Министерството на информацията и изкуствата. От 1948 г. Дирекцията на печата е към Министерство на външните работи.

С Постановление на Министерския съвет от 1951 г. Дирекцията на печата се преименува в Българска телеграфна агенция като самостоятелен информационен институт при Министерския съвет на Народна република България (НРБ). С Указ на Държавния съвет БТА получава ранг на комитет при Министерския съвет. През 1994 г. Патентното ведомство регистрира логото на БТА, създадено от художника Борис Ангелушев и станало известно с първите броеве на четирите седмични списания, които агенцията започва да издава през 1965 г. – "Наука и техника", "ЛИК", "По света" и "Паралели". През 1991 г. под знака е добавена и годината на създаване на агенцията. На 1 декември 2011 г. Народното събрание приема първия Закон за БТА.

От 1973 г. БТА организира анкетата "Спортист на Балканите", в която участват националните агенции на страните от региона. Първата носителка на наградата е Светла Златева, а последният – за 2017 г., е Григор Димитров.

От 2003 г. досега БТА създава мрежа от пресцентрове, която обединява 15 пресклуба (Велико Търново, Хасково, Видин, Пловдив, Пазарджик, Стара Загора, Шумен, Сливен, Плевен, Кюстендил, Казанлък, Враца), сред които два извън България – в Босилеград, Сърбия, и в Тараклия, Молдова, както и два офиса – в Бургас и Варна. От 2005 г., по идея на генералния директор Максим Минчев, БТА организира всяка година световни срещи на българските медии. Първата среща е в София (23-25 май 2005), следват: Чикаго (2006), Рим (2007), Мадрид (2008), Бургас и Варна (2009), Виена (2010), Амстердам (2011), Букурещ (2012), София, Пловдив и Велико Търново (2013), София, Босилеград и Цариброд (2014), Атина (2015), Прага (2016), Кишинев (2017), Скопие (2018) и Тирана (2019).

След кончината на Максим Минчев през декември 2020-та година, с решение на Парламента от края на януари 2021-ва г., за генерален директор на БТА  е назначен Кирил Вълчев.

 

Views: 0

Skip to content