На 1 септември Военната академия „Георги С. Раковски“ в София тържествено даде началото на новата академична 2022/2023 учебна година. По традиция откриването на учебната година започна с водосвет.
С благословението на Негово Светейшество Софийския митрополит и Български патриарх Неофит, водоосвещението извърши Негово Преосвещенство Белоградчишкият епископ Поликарп, викарий на Софийския митрополит, в съслужение с архимандрит Евтимий, духовен надзорник на Софийска епархия, протойерей Костадин Тренев, свещеник Йордан Божилов, обгрижващ храма при Академията, йеродякон Вартоломей и йеродякон Поликарп. Църковните песнопения бяха изпълнени от д-р Андрей Касабов.
Преди водосвета Негово Преосвещенство беше посрещнат и приет от генерал-майор Тодор Дочев, началник на Военната академия. Двамата взаимно си размениха благопожелания, като епископ Поликарп благодари на г-н Дочев за поканата и го поздрави от името на Негово Светейшество Софийския митрополит и Български патриарх Неофит.
С литийно шествие от академичния храм „Св. Архангели“, с иконата на Света Богородица – „Бачковска“, до плаца на учебното заведение започна празничното откриване на новата учебна година.
След водосвета Негово Преосвещенство Белоградчишкият епископ Поликарп поздрави всички присъстващи от името на Негово Светейшество Софийския митрополит и Български патриарх Неофит и им пожела благодатна и успешна нова учебна година. Празникът на Военна академия беше уважен от министъра на отбраната, от началника на отбраната, от представители на различни посолства в София, институции и учреждения.
След приемането на строя, в официалния салон на Военната академия се състоя празнична програма, на която бяха прочетени получените поздравителни адреси и бяха произнесени лекции от официалните гости. Поздрав към всички присъстващи най-официално отправи генерал-майор Тодор Дочев, началник на Военна академия.
Снимки: протойерей Костадин Тренев
ЗА ПОВЕЧЕ СНИМКИ НАТИСНЕТЕ ТУК.
Views: 1