Продължете към съдържанието

120 години от освещаването на столичния храм „Св. Седмочисленици“

5970227На 27 юли 2023 г., когато Църквата почита успението на св. Климент Охридски и чества паметта на светите Седмочисленици, едноименният столичен храм и единствен в България, носещ тяхното име, отбелязва 120 години енорийски живот. Построен на мястото на „Черната джамия“, издигната върху метох на Рилския манастир и над основите на раннохристиянски храм от V-VI век, „Св. Седмочисленици“ е тържествено осветен на 27 юли 1903 г. След като приютява частици от мощите на св. Климент и св. Горазд, а през 1996 г. са завършени рисуваните в продължение на 70 години стенописи с образи на български светци и бележити сцени от родната църковна история, храмът се превръща в своеобразен пантеон на българската святост в центъра на столицата.

Отбелязването на годишнината започна още от предния ден с празнична вечерня, последвана от юбилеен концерт с участието на хор „Св. Седмочисленици“, хор „Св. Наум Охридски“ и хора на Софийската духовна семинария „Св. Йоан Рилски“.

На празничния ден, с благословението на Негово Светейшество Софийския митрополит и Български патриарх Неофит бе отслужена архиерейска св. Литургия, предстоявана от Негово Преосвещенство Тивериополския епископ Тихон, викарий на Българския патриарх. Заедно с него съслужиха Негово Преосвещенство Велбъждският епископ Исаак, втори викарий на Софийския митрополит, архимандрит Василий, протосингел на Софийска св. митрополия, ставрофорен иконом Николай Коцев, предстоятел на храма, ставрофорен иконом Тома Шопов, предстоятел на храм „Св. вмчк Георги Победоносец“, протойерей Радослав Вутов, протойерей Станко Дидов, протойерей Сава Кокудев, протойерей Стоян Димитров, предстоятел на храм „Успение Богородично“ в с. Драгичево, протойерей Костадин Тренев, свещеник Димитър Събев, както и йеродякон Вартоломей, дякон Тодор Стоянов, дякон Даниел Сираков и дякон Кирил Попов.

В началото на богослужението епископ Тихон пострига за четец, певец и свещоносец Божия раб Светлозар, за да помага на духовниците в енорийското им служение.

Църковните песнопения на светата Литургия бяха тържествено изпълнени от храмовия хор, а десетки християни изпълниха храма и съучастваха молитвено в днешния празник, като някои от тях се причастиха с Тялото и Кръвта Христови.

След гръмко многолетствие в края на богослужението епископ Тихон се обърна към всички с празнично слово, в което говори за светостта, за културно-просветния пример на равноапостолните Седмочисленици: „Светостта им се състои в това, че търсейки, намирайки, давайки едно знание на тези, които са около тях, с поглед за нашето бъдеще и това на поколението ни, те са се поставили във волята на нашия Отец Небесен, Който иска ние духовно да се въздигнем“. Владиката завърши словото си с призив към християните: „радвайте се и се веселете в Господа“.

Епископ Исаак от своя страна и от името на Негово Светейшество Софийския митрополит и Български патриарх Неофит поздрави духовенството, певците и боголюбивия народ за храмовия празник, и сподели: „Нашата азбука е написана за да можем да познаем истинния Бог, за да бъдем православни християни. А всички онези текстове, които бяха преведени от светите Седмочисленици – Свещеното Писание, богослужебните текстове, са за да можем да напредваме духовно и с просветени умове, с чисти сърца да следваме пътя на истината – вярата, която е спасението“.

Празникът завърши с почерпка за всички присъстващи, подготвена от църковното настоятелство по повод годишнината на бележития столичен храм.
 

Текст и снимки: Пламен Михайлов

ЗА ПОВЕЧЕ СНИМКИ НАТИСНЕТЕ ТУК

Views: 4

Skip to content