Продължете към съдържанието

Църковни новини от страната и света за 23 февруари 2024 г.

428617129 943165384217732 6586880460607489586 n 1

На 22 февруари, с благословението на Негово Светейшество Софийския митрополит и Български патриарх Неофит, в град Кюстендил бе посрещната частица от  мощите на свети мъченик Георги Софийски – Нови. Тя бе донесена в областния град – център на духовната околия, от Негово Високопреосвещенство Доростолския митрополит Иаков, за благословение на жителите. Светинята бе посрещната в храм „Успение Богородично“ от Велбъждския епископ Исаак, втори викарий на Софийския митрополит и архиерейски наместник на Кюстендилска духовна околия, духовници от града и православни християни. След посрещането на светинята бе отслужено вечерно богослужение. Молитвено участие в богослужбата взеха Доростолският митрополит Иаков, протопрезвитер Добри Чаков, протосингел на Доростолска епархия, сътрудници на Доростолския митрополит, монахиня Фотиния, игумения на Граничката обител и благочестиви християни. Песнопенията по време на вечернята изпълниха кюстендилски свещеници. В края на службата епископ Исаак приветства Високопреосвещения митрополит Иаков и придружаващите го лица с „добре дошли“ от името на Негово Светейшество Софийския митрополит, от името на духовенството при Кюстендилска духовна околия и вярващите християни, и от свое име. Епископ Исаак изказа и благодарност на митрополит Иаков, чиито родословни корени са от кюстендилско, за това, че пътувайки към съседна Северна Македония, заедно с придружаващите го лица, е посетил град Кюстендил и е доставил голяма духовна радост на православните жители, с присъствието си и донасянето на частицата мощи на един от българските покровители – Свети Георги Софийски – Нови. Той благодари за общата молитва и възможността духовници и благоверен народ да се поклонят на мощите на свети Георги Софийски – Нови и да измолят неговата благодатна помощ и молитви пред престола на Всеподателя Бога. Частицата ще бъде дарена от Доростолския митрополит на Православната църква в Република Северна Македония за вечни времена. Митрополит Иаков поздрави епископ Исаак и събралите се духовници и християни в храма като им благопожела всегдашната молитвена помощ на светеца, който е живял в тази част на България, да не отстъпва от тях. Накрая бяха направени паметни снимки за спомен от духовната среща.

НОВИНИ ОТ СВЕТА

Негово Светейшество Йерусалимският и на цяла Палестина патриарх Теофил III приветства, в четвъртък на 22 февруари, българския посланик в Израел – Славена Гергова и главния дипломатически представител г-н Веселин Делчев. По време на срещата Негово Светейшество запозна българските дипломати с многовековната дейност на Йерусалимската патриаршия на пастирско, църковно, политическо и мирно ниво. Той запозна посетителите и със синодалната система на управление на Православната църква и в този контекст се спря на отношенията между Йерусалимската и Българската патриаршия.

***

Високопреосвещеният митрополит на Италия и Малта – Поликарп, отслужи архиерейска света Литургия по повод именния си ден в памет на свети свещеномъченик Поликарп епископ Смирненски, в историческата църква „Свети Георги Елински“ във Венеция.

***

На 23 февруари, в Деня на защитника на Отечеството, Негово Светейшество Московският и цяла Русия патриарх Кирил положи венец на гроба на Незнайния воин в Александровската градина край стените на Московския Кремъл.

***

Излъчен бе документален филм „Гаравица – безценно свидетелство за страданията на десетки хиляди православни сърби в Бихач Крайна“ в Белград. На премиерата в присъства Негово Светейшество Сръбския патриарх Порфирий, както и няколко души оцелели свидетели на престъпленията, описани във филма: Мичо Ковачевич, Жарко Глувайич и Мичо Копанич със семействата си.

***

На 23 февруари, Негово Светейшество Сръбският патриарх Порфирий присъства на церемония по случай 240 години от създаването на клиничния болничен център „Земун“, където връчи ордена „Свети Сава“ на директора на здравната институция – проф. д-р Драгош Стоянович.

***

С решение на Светия Синод на Критската църква се въвеждат по-строги изисквания към кръстниците, които участват в тайнството на светото Кръщение. Така, документите, които се подават за извършване на кръщение, включват: акт за раждане на детето; копие на личните карти на родителите и кръстника; отговорно заявление на възприемника (кръстника), че е: а) православен християнин и б) в случай, че е семеен, че има църковен брак, удостоверено с документ; заявления на майката и бащата, че са съгласни а) детето да бъде кръстено б) какво ще бъде неговото име в) кой ще е възприемник (кръстник). Изрично се посочва, че не се допуска кръстниците, в случай, че са семейни, да имат само граждански брак. Всяко кръщение може да се извърши, едва след като местната митрополия одобри приложените документи. Окръжното послание предизвика оживени дебати в критското общество. Някои не приемат изричното изискване към кръстниците да имат църковен брак, а клириците не са доволни от необходимостта да получават изрично разрешение от митрополията за всяко кръщение, което ще доведе до по-голяма бюрокрация. Сред аргументите за новите по-строги изисквания към кръстниците е, че именно на тях, като на свидетели от страна на църковния народ, лежи отговорността детето да бъде възпитано в християнската вяра.

***

Български учители от Атина тръгнаха по пътя на мощите на свети Йоан Рилски до гръцкия остров Тинос, където се пази десницата на светеца. Ръководителката на Българското неделно училище „Преподобни Паисий Хилендарски“ в гръцката столица Юлия Костова разказа, че пътуването е част от проекта „Свети Йоан Рилски в Гърция. Пътят на мощите на Рилския Чудотворец до остров Тинос и почитта към светеца“, предвиден по национална програма „Роден език и култура зад граница“, който се финансира от Министерството на образованието и науката. Участници в проекта са Генчо Банев, преподавател в Атинския университет, и проф. Димитър Симеонов от Великотърновския университет „Свети свети Кирил и Методий“, както и представители на Неврокопската митрополия. Учителите ще проследят проявите на обща почит у двата народа към най-почитания български светец, като групата ще събира истории от местните хора, свидетелства за неговата подкрепа. Остров Тинос е известен като острова на Богородица Мегалохари. В манастира на Владичицата на ангелите, високо кацнал на Кехровуни (в превод „Планината на просото“), се пази десницата на свети Йоан Рилски. Там групата е била гостоприемно и топло приета от игуменката на обителта. Програмата предвижда и проучване на поклонническите маршрути от Гърция към Рилския манастир, както и служби в прослава на светеца на двата езика – български и гръцки. Резултатите от програмата ще бъдат представени на различни събития в Атинския Каподистриев университет, във Великотърновския университет „Свети свети Кирил и Методий“, в Неврокопска митрополия и в българския храм „Свети Йоан Рилски“ в Атина.

Материала подготви йеродякон Вартоломей

Views: 96

СОФИЙСКИ МИТРОПОЛИТ

ВАЖНО

АРХИВ

ВРЪЗКИ