Продължете към съдържанието

Църковни новини от страната и света за 19 юли 2024 г.

НОВИНИ ОТ ЕПАРХИЯТА

Традиционно през летните месеци юни, юли и август в няколко български манастира се провеждат детски летни лагери. В лагерите се включват деца, които изучават Религия и са организирани от своите учители, както и деца от различни енории, където има неделни училища. Обикновено чрез тях родителите научават за тази възможност за летен отдих на техните деца. В Кремиковския манастир „Св. Георги Победоносец“ до София летните лагери се провеждат вече повече от десет години. През тази година те започнаха още през юни, като първите смени бяха с най-малките деца от детските градини и от 1. клас в селата Горна Малина и Кремиковци. Първокласниците от 199-о ОУ „Св. апостол Йоан Богослов“ също летуваха в манастира и дори там те получиха своите свидетелства за завършен първи клас. Темата на лагерите през тази година е „Християнското семейство – домашна църква“. Под ръководството на педагози, спортни специалисти и учители по вероучение децата се забавляват, учат се да правят коливо и просфори, участват в работилници за свещи и за броеници. Лагерниците рисуват икони, научават молитвите „Отче наш“ и „Богородице Дево“. Специалист орнитолог им разказва за птиците, които живеят в този район, а вечерите преминават с много песни и хора̀ на поляната край манастира. През целия летен период манастирът ще приеме няколкостотин деца от Софийска епархия.

40078981017EDE50AADCE6176CEE593F

НОВИНИ ОТ СТРАНАТА

Излезе от печат специалният брой на „Църковен вестник“, посветен на Българския патриарх Даниил. В този специален брой на официоза на нашата Църква е поместено първото пространно интервю с Негово Светейшество Българския патриарх и Софийски митрополит Даниил. С новия предстоятел на БПЦ-БП патриарх Даниил разговаря главният редактор на вестника Александра Карамихалева – за мислите, с които е приел своя избор, приоритетите в неговото служение, за Българската православна църква и предизвикателствата на нашето време, ролята на Църквата в обществото, отношенията на БПЦ-БП с другите Поместни църкви и с държавната власт и за главната мисия на Църквата. Интервюто е поместено на стр. 22 и 23 в това 24-странично издание на вестника, посветено изцяло на избора и интронизацията на новия Български патриарх.

***

Излезе новото издание на детската книга за известния и обичан по цял свят преподобни Паисий Светогорец. Изданието е на Ловчанска Епархия и част от инициативата „За децата на България“. Книгата за свети Паисий включва 46 страници с богато илюстриран текст, адаптиран за деца и проследяващ живота на великия подвижник на благочестието от неговото детство до блажената му кончина. В книжката са описани и много чудеса, станали приживе и след смъртта на преподобния отец. Книжката е луксозно издание, с твърди корици, голям формат (А4), и красиви илюстрации. Цената е 18 лв. За книжарници и църковни настоятелства има отстъпка. Изданието се печата с благословението на Ловчанска св. Митрополия.

***

Летните детски лагери в Хаджидимовския манастир са едни от първите в страната и се провеждат вече тридесет и една години. В момента тече втората десетдневна смяна. Всяка смяна има отделен ръководител, а те са хора с дългогодишен опит и обикновено като деца са били лагерници тук. Мотото през тази година е „Колко са многобройни делата Ти, Господи! Всичко си направил премъдро“. Организаторите се радват, че сега в лагерните смени се включват децата на онези, които са посещавали лагера като малки. Много от децата идват редовно, затова всяка година темите са различни, така че на децата им е интересно и винаги научават нещо ново. В лагера участват основно деца от Неврокопска епархия, но се приемат и от други епархии, щом има свободни места. Всяка смяна има около петдесет деца, като смените се редуват за момчета и момичета. Програмата включва и походи, пикници сред природата, много спортни събития.

***

В Клисурския манастир „Св. Кирил и Методий“ край гр. Вършец също се провежда летен лагер за поредна година. Там той се нарича „летен лагер по Религия“ и смените са отделно за момичета и за момчета. Учителките от Видинска митрополия подготвят театрални представления с децата върху различни теми, като тази година темата е била за св. пророк Даниил и тримата юноши, които били хвърлени в огнена пещ. Ръководител на лагера във всички смени е богословът Йоана Б. Горанова.

***

Бачковският манастир също приема лагерници още от месец юни, но с по-кратък срок – от пет дена. В началото на юни първи летуваха деца, изучаващи Религия от 78-о СУ „Хр. Смирненски“ в гр. Банкя. Децата се запознаха с историята на манастира, занимаваха се с различни приложни дейности и получиха възможност да бият манастирското клепало. Имаха и организирана екскурзия до Пловдив.

***

Църквата „Св. Атанасий“ в разградското село Пороище отбеляза своя храмов празник. В деня за почит към света великомъченица Марина жителите на селото се събраха в храма да се помолят. Кметът на Пороище Панайот Узунов каза, че храмът е най-старият и единствен вкопан в земята в цялата Разградска област, който е действащ и до днес. По традиция след това местните хора посетиха параклиса „Света Марина“, който се намира на километър от селото. Там бе отслужена Литургия и водосвет от енорийския свещеник Дмитрий Терзиев. Кметът Панайот Узунов изказа благодарности към Община Разград и към един от местните жители, подпомогнал ремонтните дейности на параклиса преди шест месеца. Сред присъстващите бе и кметът на Разград Добрин Добрев, който също поздрави живущите в селото за празника и пожела да бъдат закриляни от света Марина.   В началото на 40-те години на XX век благодарение на тогавашния кмет Петър Пенков се предприемат строителни действия за построяване на параклиса. В края на юли 1943 г. отец Иван Захариев освещава постройката като параклис, какъвто го знаем и до днес. Традиционно всяка година населението на село Пороище чества празника на света Марина, посещавайки параклиса.

***

В деня за почит към света великомъченица Марина близо вековният храм в санданското село Лешница отбелязва своя храмов празник. В храма света Литургия отслужи Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим. По традиция след службата, в двора на храма бе извършен водосвет, бяха поръсени миряните за здраве. Църквата е осветена през 1926 г., а самото изграждане започва пет години по-рано – през 1921 г. Заедно с изграждането на храма, местните хора започват работа и по строежа на училище. „Тук има една дълбока символика, която ни завещават нашите предци – че вярата и образованието винаги са били ръка за ръка във вековете и те са наши спасителни пояси“, каза свещеникът на селото. „Това е многозначително, особено за настоящите трудни времена, които са оскъдни духовно, а когато виждаме едно до друго училището и църквата, разбираме от кои ценности сме се отстранили малко“, допълни отец Димитър Илчев. „И храмът, и училището са строени изцяло от местните хора на доброволни начала. Всяко семейство е имало задача – едно семейство трябва да донесе камъни от реката, мъжете от друго семейство да донесат дърва, кой каквото може да прави, а селото е било изключително сплотено“, каза още свещеникът. През есента на миналата година отново отвори врати училището до храма, което беше изцяло обновено с дарения и доброволен труд. Понастоящем училището функционира като неделно. „Започнахме учебната година благополучно с 13 деца и я завършихме с 30“, разказа отец Димитър. По думите му, децата, които посещават неделното училище, са както от Лешница, така и от Сандански и околните села.

***

На 17 юли, когато се чества паметта на св. Марина, Сливенският митрополит Арсений възглави архиерейската света Литургия в старинния храм, носещ името на „Св. Марина“ в град Созопол. С Владиката съслужиха: иконом Емилиан Михайлов – архиерейски наместник на Бургаска духовна околия, протойерей Димитър Попов, свещеник Марин Маджаров и свещеник Атанас Чулаков. Литургичните песнопения изпълни хор „Преп. Наум Охридски“ заедно с г-н Димитър Арнаудов и г-н Иван Млечков, секретар на Сливенска света Митрополия. На богослужбата присъстваха кметът на Община Созопол г-н Тихомир Янакиев, председателят на Общинския съвет г-н Станимир Андонов и кметове на населени места. Преди началото на св. Литургия Митрополит Арсений пострига Зосим Желев за четец на Българската православна църква. В края на св. Литургия Негово Високопреосвещенство се обърна към всички със слово за празника и отличи отец Димитър Попов с отличието „иконом“ за труда и всеотдайното му служение като председател на храма, както и за възстановяването на храмовете в града.

Празникът завърши с народно веселие, организирано от Община Созопол.

***

На 18 юли, Сливенският митрополит Арсений възглави архиерейска света Литургия в храм „Св. Николай Чудотворец“ в Бургаския квартал „Меден Рудник“ и освети новото архиерейско наместничество на Бургаската духовна околия. В новопостроения храм в чест на св. Николай Чудотворец в кв. „Меден рудник“ в гр. Бургас Владиката отслужи св. Литургия в съслужение с иконом Емилиян Михайлов – архиерейски наместник на Бургаска духовна околия, който празнува своя имен ден, ставрофорен иконом Николай Димитров – старши епархийски съветник, ставрофорен иконом Петър Петров, ставрофорен иконом Павлин Иванов, иконом Димитър Попов, протойерей Игнатий Ойков и свещеник Атанас Чулаков – духовен надзорник. Песнопенията изпълниха хор „Преп. Наум Охридски“ с диригент протопсалт д-р Андрей Касабов заедно с г-н Иван Млечков, секретар на Сливенска света Митрополия и г-н Александър Учиков. В края на светата Литургия митрополит Арсений отличи с офикия „ставрофорен иконом“ отец Емилиян Михайлов, след което заедно със свещениците осветиха административната сграда на архиерейското наместничество.

НОВИНИ ОТ СВЕТА

Шестима нови епископии в Австралия учреди на заседанията си на 16 и 17 юли 2024 г. Светия и Велик Синод на Вселенска патриаршия. Съответно на тях синодът преназначи досегашните шестима викарни епископи на архиепископа на Австралия Макарий, които бяха назначени през август 2021 г. за викарии на главата на Австралийската архиепископия и досега носеха титли на древлепросияли епископии на Патриаршията в Мала Азия. Със сегашното решение на Синода обаче те стават епархийски епископи с древното определение „хорепископи“ и ще носят титлите на големите градове, в които са поставени да служат (Киряк на Мелбърн, Елпидий на Пърт, Силуан на Аделаида, Вартоломей на Бризбейн и Евмений на Хора; Яков на щат Куинсланд и Папуа Нова Гвинея ще носи старата си титла Мелитополски). Тези хорепископи образуват синода на архиепископията начело с архиепископ Макарий. Образуването на собствен Св. Синод е ново за архиепископията и отразява зрелостта на поместната църква да ръководи съборно делата си. През тази година се навършват сто години от основаването на Австралийската архиепископия, като по този повод в Австралия ще пристигне патриарх Вартоломей. Архиепископ Макарий ръководи архиепископията на Австралия от 2019 г. Автор е на много богословски съчинения, особено в областта на биоетиката и съвременните предизвикателства, които новите научни открития отправят пред човека. Той е мисионерски ориентиран йерарх, чиято основна цел след избирането му на този пост беше да постигне единство в епархията, която преди това беше изпаднала в дълбока криза и разделения.

***

В Кипър отбелязаха 50 години от преврата срещу Кипърския президент архиепископ Макарий на 15 юли 1974 г., веднага последван от военна инвазия на Турция и окупиране на северната част на острова. В храмовете в столицата Никозия по инициатива на Кипърския архиепископ Георгий III бяха поставени знамена с надпис „Не забравям и се боря“, които да напомнят за „страданията, през които преминава нашата страна, и за дълга да се борим докато справедливостта възтържествува“. По повод тъжната годишнина от държавния преврат, извършен от Хунтата в Гърция и с помощта на кипърски военни, довел до турската инвазия, беше организирано възпоменателно събитие от митрополията на Пафос, на което присъстваха президентът на Кипър Никос Христодулидис и Кипърският архиепископ Георгий III. В словото си Кипърският архиепископ говори за делото на архиепископ Макарий, предстоятел на Кипърската църква и първи президент на Република Кипър (1960 – 1977) и за преврата срещу него, както и за ролята на политическата корист, която може да доведе до национално предателство. Такива хора има всяко време и всеки народ, но в критични исторически моменти от тяхната корист се възползват външни врагове и тогава народът бива тежко поразен. „Архиепископ Макарий искаше да осигури и гарантира условия за свобода на своя народ, да го защити от настъплението на Турция, която търсеше повод и чакаше само някоя наша грешка, за да нахлуе и да турцизира Кипър“.  „Нека отдадем дължимото на нашите предци, но също и на всички защитници на демокрацията и законността, които на днешния ден преди 50 години дадоха живота си за една свободна родина и обещаващо бъдеще. Нека паметта им бъде вечна“, завършва речта на Кипърския архиепископ Георгий III.

***

Започва изграждането на вътрешното пространство, олтара и наоса на православната ни църква „Свети Йоан Рилски“ в Лондон, Великобритания. От храма публикуваха текст и  снимки, които показват напредъка на ремонтните дейности в българската църква, и отново благодариха на сънародниците ни за подкрепата. До момента храмът има изграден нов покрив с поставени керемиди. Подпокривното пространство за купола и неделното училище се обособяват, а нивото на пода в централната част вече е отлято от железобетон. Поради ремонта на храм „Св. Йоан Рилски“ богослуженията на български език през месец юли се извършват в църквата „Свети Тома“ в лондонския квартал Северен Кенсингтън. Там вече наши сънародници се събраха на две свети Литургии. Реконструирането и разширяването на параклиса на Българската църковна община в Лондон в православен храм започна с благословението на Западно- и Средноевропейския митрополит Антоний, като на 4 ноември бе поставено началото на дарителска кампания за изграждане на църквата.

***

Негово Светейшество Сръбският патриарх Порфирий ще участва в представянето на книгата „Послания и беседи на патриарх Варнава“, което ще се проведе в криптата на храм „Свети Сава“ във Врачар от 19:00 ч. на 23 юли.

Материала подготви йеродякон Вартоломей

Views: 81

Skip to content