По това ще познаят всички, че сте Мои ученици, ако любов имате помежду си.
(Иоан. 13:35)
На 26 юни, когато честваме паметта на св. Йоан Богослов, Негово Светейшество Софийският митрополит и Български патриарх Даниил отслужи божествена света Литургия в столичния храм „Св. ап. и ев. Йоан Богослов“ в кв. „Левски Г“.
Заедно с Негово Светейшество служиха Браницкият епископ Пахомий, първи викарий на Софийския митрополит, архимандрит Йоан, протосингел на Софийската света митрополия, архимандрит Никодим, протойерей Георги Черганов, председател на храма, ставрофорен иконом Антоний Алексиев, иконом Симеон Иванов, иконом Николай Николов, протойерей Иван Иванов, енорийски свещеник към храма, протойерей Венцислав Попиванов и други свещеници, както и протодякон Иван Петков.
Сред множеството богомолци, дошли да почетат празника, беше и кметът на район „Подуяне“ г-н Кристиян Христов. Песнопенията бяха изпълнени от църковни певци, ръководени от д-р Андрей Касабов.
В своето архиерейско слово патриарх Даниил обърна особено внимание на значението на делото на св. Йоан Богослов: „Свети Йоан Богослов – възлюбеният Христов ученик и апостолът на любовта, ни е оставил високо духовно евангелие, което разкрива в дълбочина тайната на Боговъплъщението, на идването в света на Бог Слово; Откровението, което разкрива тайните за предстоящите събития до свършека на света, Второто Христово пришествие и идването на Царството Божие в сила…“
Патриарх Даниил посочи живота на свети Йоан Богослов като пример, който ни е завещан от него: „Целият живот на св. Йоан Богослов, изключителното му чистосърдечие, пълно упование и дръзновение в Христа са критерий какво означава в действителност да бъдем близо до Бога, да живеем с Бога: „Бог е Любов и който люби пребъдва в Бога и Бог в него“. От тази близост, от тази любов, се ражда богословието. „В любовта страх няма, но съвършената любов пропъжда страха…“ (1 Иоан 4:18). Тази е любовта, която побеждава злобата на света.“
„Любовта е щедър дар, който Господ дава на всички човеци. Съвършенството в любовта към Бога и човеците е възможно за всички нас и нищо не може да накърни и отнеме, огорчи и повреди тази любов. Единствено маловерието може да я открадне от сърцата ни. Нелицемерната любов е тази, която свидетелства за Божието присъствие в света.“
На присъстващия народ Негово Светейшество благопожела: „Нека по молитвите на св. Йоан Богослов Господ да ни укрепява в доверието, в упованието в Бога, за да възприемаме Христовата любов, която прогонва всички смущения, страхове, боязън от трудности, от болести, от кризи, от климатични отклонения, от заплахи от човеци, от стихии… Христовата любов разсейва всичко това, защото Бог дойде и е с нас, и ни е обещал царството Си.
Нека крепне единството, любовта между нас, защото само това е начинът безбедно да преминем през трудностите. Ако сме съединени с безкористна любов, Бог ще дарува за нас най-полезното и най-доброто. Ако Бог е с нас, кой ще е против нас? Но това ще се случи само тогава, когато търсим Бога, когато нищо не поставяме пред Христовата любов, когато нищо не предпочитаме пред Бога, когато се трудим за своето спасение.“
Председателят на храма протойерей Георги Черганов подари на патриарх Даниил иконата „Ветхий Денми“ (Старият по дни), след което последва поздрав в изпълнение на детския хор към неделното училище при храма.
Негово Светейшество се обърна към децата с думите: „Св. Йоан Богослов още от дете е горял във вярата с любов към Спасителя, на Когото отдава и посвещава целия си живот. Нека вярата да крепне във вашите души и сърца, защото само тя ни учи как да опазим любовта, радостта от това да сме заедно и благоразположението ни един към друг. В живота има много изпитания, които най-вече се опитват да отклонят човека от любовта към Бога и човеците, да му внушат неверие, завист, користолюбие, омраза и злоба. Затова слушайте вашите учители, свещениците в храма и се предпазвайте от нещата, които се опитват да откраднат мира и любовта от сърцата ви.“
След св. Литургия беше отслужен и празничен водосвет.
Текст: Михаил Тасков
Снимки: Весела Игнатова
ЗА ПОВЕЧЕ СНИМКИ НАТИСНЕТЕ ТУК
Views: 413