Продължете към съдържанието

В Самоков се проведоха 18-те международни Цар-Шишманови дни

461251251 934391995383842 8958144605285087286 n

За осемнадесети път в Самоков се проведоха международните Цар-Шишманови дни и научни четения на Асоциация „Онгъл. Те се организират от Онгъл Асоциация със съдействието на Музей Самоков и Импресарско-издателска къща “Род” и финансовата подкрепа на Община Самоков.

Тази година научният симпозиум бе посветен на 290-ата годишнина от хиротонисването на свещеномъченик Симеон Самоковски, покровителят на Самоков и 30 години от откриването на мощите му в Бельова църква, както и 190-ата годишнина от рождението на българския книжовник и учител Кузман Шапкарев.
Те се проведоха от 27-29 септември и в тях взеха участие представители на Софийска епархия – ставрофорен иконом Михаил Колев, архиерейски наместник на Самоковска духовна околия и столичният свещеник иконом Дилян Цветков, предстоятел на княжевския храм “Св. пророк Илия”.

Тази година, когато Асоциация „Онгъл“отбелязва 33 години от първите научни четения на асоциацията, участници от България и чужбина представиха 44 научни четения за антропология, етнология и фолклористика.
Есенните четения се проведоха в заседателната зала на хотел „Арена Самоков, след официално откриване с празничен водосвет.
На научното събитие присъстваха и отправиха приветствие секретарят на асоциацията доц. д-р Константин Рангочев, кметът на община Самоков Ангел Джоргов, директорът на Исторически музей – Самоков д-р Веселин Хаджиангелов и архиерейския наместник на Самоковската духовна околия отец Михаил. 
Иконом Дилян Цветков, предстоятел на столичния храм „Св. пророк Илия”, кв. „Княжево“, тази година представи своето изследване за храм „Св. Вмчца Екатерина“ в Княжевските гробища. Той проследява историята на храма чрез кратките бележки на енорийския свещеник Стефан поп Минев Лазаров, обурудването на църквата и последвалите реставрации през годините. В края на доклада си той обобщава:
“Храмовете в периферията и още повече гробищните не биха могли да се сравняват с изкуството на средищните църкви. Често подценявани и заради богослужебния харакер – предимно погребения и помени, те остават настрани от интереса на изследователите и познавачите на църковното изкуство. Но като стават хранилища за ненужни икони, историята ги превръща в съкровищници на богословската мисъл в образи, където светите икони да се съхраняват за тези, които биха ги оценили.”

Текст: Весела Игнатова
Снимки: Община Самоков

Views: 139

СОФИЙСКИ МИТРОПОЛИТ

ВАЖНО

АРХИВ

ВРЪЗКИ

Skip to content