Продължете към съдържанието

Патриаршеска св. Литургия в храм „Св. Димитър“, гр. Годеч

1 52

На 6 октомври 2024 г., в Третата неделя след Въздвижение на Честния и Животворящ Кръст Господен, Негово Светейшество Софийският митрополит и Български патриарх Даниил посети гр. Годеч, за да отслужи света Литургия в храм „Св. вмчк Димитър“. За първи път в най-новата история на страната български патриарх посещава официално града.

С патриарх Даниил служиха Негово Преосвещенство Браницкият епископ Пахомий, първи викарий на Софийския митрополит, архимандрит Йоан, протосингел на Софийската света митрополия, архимандрит Януарий, архиерейски наместник на Годечка духовна околия, архимандрит Севастиан, игумен на Осеновлашкия манастир „Рождество Богородично“, свещеник Тодор Тодоров, председател на храма „Св. вмчк Димитър“, свещеник Харитон Манов, свещеник Красимир Пеков и други свещеници от Годечка духовна околия, както и протодякон Иван Петков.

Непосредствено преди светата Литургия един от енориашите беше постриган за четец, певец и свещоносец. Църковните песнопения бяха изпълнени от хор „Св. Наум Охридски“ под ръководството на д-р Андрей Касабов.

В неделния евангелски откъс се разказва за възкресяването сина на Наинската вдовица от Господ Иисус Христос. По този повод патриарх Даниил каза:

„Това е едно от многобройните чудеса на Господ Иисус Христос, което ни говори за Неговата милост, велико човеколюбие, за това, че Той е Началник на живота и смъртта. Мнозина човеци днес се съмняват дали има възкресение. По какво разбираме за силата на Господ Иисус Христос да възкресява? Много по-трудно е човешката душа да възкръсне за духовния живот, да се обърне от неверие към вярата и това е не по-малко чудо от връщането на живота у един мъртъв човек. Според учението на светата Православна църква всички човеци след грехопадението се раждаме духовно мъртви, лишени от божествения живот, който са имали нашите прародители в рая, и който Господ Иисус Христос дойде, за да ни даде. Този живот възприемаме чрез вярата и светото Кръщение – възраждащата сила на Божията благодат. Именно от действието на тази Божия сила в душите ни ние разбираме за силата на Господ Иисус Христос да животвори и възкресява.“

Негово Светейшество припомни, че смисълът на човешкия живот се състои в опазването на божествената благодат, която ни прави свидетели на Възкресението:

„Господ ясно казва на своите апостоли: Вие ще Ми бъдете свидетели в Иерусалим и в цяла Иудея и Самария, и дори до край-земя (Деян. 1:8). Така и днес православните християни с твърда убеденост сме свидетели на Христовото Възкресение, защото сме възприели в душите си благодатта на Светия Дух. Това е същината на вярата. Ние ставаме причастници на този живот и затова можем да свидетелстваме за него. Цялата аскетическа литература на Православната църква се съсредоточава именно в това – как да опазваме дара на Светия Дух, който сме получили.“

На този ден Светата Църква празнува и паметта на св. ап. Тома – един от седемдесетте апостоли. В архипастирското си слово патриарх Даниил припомни събитието, когато апостолите „поради страх от иудеите“ (Иоан. 20:19) били събрани в къща при заключени врата:

„Господ им Се явил и рекъл: приемете Духа Светаго. На които простите греховете, тям ще се простят; на които задържите, ще се задържат (Иоан. 20:22-23). След като апостолите възприели в сърцата си Божията благодат вече нищо не било в състояние да ги разколебае и отдели от вярата в Господа. Тази опитност и мир отсъствали у св. ап. Тома. Макар да виждал искреността и радостта на апостолите, не могъл да повярва, понеже със свои сили човек не може да придобие този мир, който е дар на Светия Дух. Това не е еднократно действие, а постоянна връзка на искреност и общение в молитва, начин на живот, който опазва благодатта в нас. Когато се отнасяме с неверие и безразличие към духовните неща, е невъзможно да задържим в себе си този дар.“

„Ние не сме ощетени с нищо спрямо светите апостоли от това, понеже не сме видели Възкръсналия Господ Иисус Христос с очите си, защото при светото Кръщение сме получили същата тази благодат, която са приели и апостолите.“

За истинността на проповедническото дело на св. ап. Тома Негово Светейшество отбеляза:

„Деянията на св. ап. Тома са запазени в древно индийско предание, което говори че основаните от него църкви в Индия са първите извън Римската империя. За тях се споменава и в един сирийски препис на деянията на светия апостол. До XIX в. тези деяния се смятали за измислица, поради липса на потвърждения в историографията и археологията. През 1834 г. обаче в Кабулската долина в Афганистан откриват монети, на които има образ на различни царе, а надписът на много от тях гласял цар Гундафор. По-късно, в Пешевар се намират допълнителни таблички, датиращи царуването на Гундафор – 45-50 г. от I век. Чрез тези разкрития и находки това древно църковно предание намира потвърждение. И така св. ап. Тома за пореден път оборва неверието на човеците, удостоверявайки вярата в това, което Господ е извършил чрез него.“

В края на своето слово патриарх Даниил се обърна към богомолния народ с думите:

„Нека подражаваме на вярата и живота на св. ап. Тома. Той разбрал какво не е получил заради отсъствието си от събранието на апостолите. Така и ако не сме в храма, не получаваме благословението на общата молитва, нито можем да приемем великата благодат на единение с Бога в Неговите Тяло и Кръв Христови. Когато сме събрани в храма на богослужение, там е и Господ, според думите Му: дето са двама или трима събрани в Мое име, там съм Аз посред тях (Мат. 18:20). Нека бъдем като св. ап. Това, който, като получи благодатта и мира, не се раздели от тях, но изцяло посвети себе си в ревностна служба на Бога и живя за Светото Евангелие, засвидетелствайки с мъченичество вярата и живота в Господа Иисуса Христа.“

Председателят на църковното настоятелство при храма подари на Негово Светейшество за молитвен спомен икона на Св. Димитър Солунски, а кметът на гр. Годеч г-н Радослав Ангелов – плакет на почетния знак на града. След богослужението Негово Светейшество посети старинния храм „Св. вмчк Димитър Солунски Чудотворец“, датиращ от XVII в.

Текст: Михаил Тасков
Снимки: Добрин Кашавелов

ЗА ПОВЕЧЕ СНИМКИ НАТИСНЕТЕ ТУК

1 (187)

Views: 470

СОФИЙСКИ МИТРОПОЛИТ

ВАЖНО

АРХИВ

ВРЪЗКИ

Skip to content