Продължете към съдържанието

Откриване на Третото издание на фестивала за православно творчество „Премъдрост Божия“

фестивал

Вечерта на 11 ноември в древния столичен храм „Св. София“ бе открит за трета поредна година фестивалът за православно творчество „Премъдрост Божия“. Форумът, който се реализира от Софийска света митрополия от 2022 г., е посветен на Деня на народните будители.

Специален гост на тазгодишното издание бе Негово Светейшество Софийският митрополит и Български патриарх Даниил. Заедно с него на официалното откриване присъстваха Мелнишкият епископ Герасим – главен секретар на Светия Синод, Браницкият епископ Пахомий – първи викарий на Софийския митрополит, както и столични свещеници.

„Фестивалът за православно творчество „Премъдрост Божия“ има място в съвременното будителство“, каза Негово Светейшество при откриването на събитието.

„Темите от тазгодишния фестивал са за необходимостта от духовната литература и издаването ѝ, като това е изключително актуално в днешно време, когато един голям процент от младите хора растат в култура на виртуално общуване, в което информация и емоции се консумират за кратко време. И душата привиква към едно такова общуване не с реални личности, не с възможността да се отдели внимание, да се размисли, да бъде в съприкосновение човек с душевността, с мисленото на други човеци и по този начин да се създава култура на общуване“, каза патриарх Даниил и добави, че „това е трайно общуване и създаване на трайни взаимоотношения и идентичност, в която личността на православния човек може да намери себе си заедно с останалите човеци“.

„Друга тема от фестивала е свързана с православните икони, с православната живопис и иконография“, отбеляза Негово Светейшество и подчерта, че „в църковно отношение много се нуждаем от такава просвета  – и в богословието на иконата, и в качеството на зографисването, което спомага да създадем у себе си отношение на благоговение пред светинята и светите образи“. „Да се научим да ги ценим и да търсим необходимата художествена естетика на тези свети образи – да бъде вярна. И гледайки на образите на светците, да се учим да подражаваме на техния живот“, каза още патриарх Даниил и отбеляза, че „третият фестивален ден е посветен на бъдещето на нашите деца, с начина на работа с тях и особено с църковната им просвета“.

След словото на патриарх Даниил църковни песнопения изпълни смесеният хор при храм „Св. София“ с диригент Мария Русева. Първата фестивална вечер, ръководена от Надежда Панайотова, продължи с презентации на книги и беседи с автори.

Водещ на дискусиите бе Ангел Иванов, който представи първите събеседници: йеромонах Пимен – игумен на Германския манастир „Св. Йоан Рилски“, подворие на Зографския манастир „Св. Георги“, и ставрофорен иконом Кирил Дидов – предстоятел на храма-домакин. Те запознаха аудиторията с издадените наскоро четири молебни канона и за радост на присъстващите изпяха част от Богородичния канон на български език. Следващият събеседник бе протойерей Михаил Ковачев, който представи няколко издания на Ловчанска света митрополия. Сред тях са  трудовете на Лимасолския митрополит Атанасий – „Хлябът на живота“ и „Нашата надежда е Христос“, както и две книги за св. Гавриил Ургебадзе. Иконом Йоан Карамихалев запозна присъстващите със своята книга “Разминаване с огъня”, описващ различни ситуации от битието на духовника. Ангел Иванов представи и Симеонка Илиева – Мони, която участва във фестивала с три детски сборника – „Приказни истории от три думи“ и „Приказки по поръчка“ в две части. В тях авторката успява да вплете в приказно повествование епизоди от Евангелието и житията на светиите.

По време на фестивалните дни за присъстващите е подготвено изложение-базар на православна литература, от което всеки може да закупи представените издания и други душеполезни книги.

Текст и снимки: Весела Игнатова

ЗА ПОВЕЧЕ СНИМКИ НАТИСНЕТЕ ТУК

_DSC9479

Views: 597

СОФИЙСКИ МИТРОПОЛИТ

ВАЖНО

АРХИВ

ВРЪЗКИ

Skip to content