Продължете към съдържанието

Патриаршеска вечерня и празничен концерт посветени на Въведение Богородично в Кюстендил

DSC3239

На 20 ноември, в навечерието на големия празник Въведение Богородично – Ден на християнското семейство и младеж, Негово Светейшество Софийският митрополит и Български патриарх Даниил посети Кюстендил, за да отслужи вечерня в храм „Успение Богородично”.

Заедно с Негово Светейшество в богослужението взеха участие архимандрит Йоан – протосингел на Софийската света митрополия, иконом Светослав Георгиев – председател на храм „Успение Богородично”, ставрофорен иконом Генади Генадиев, протойерей Петър Кудузки, протойерей Стоил Сакалийски и свещенство от духовната околия, както и дякон Филип Стойчев. Молитвено участие взе Велбъждският епископ Исаак – втори викарий на Софийския митрополит и архиерейски наместник на Кюстендилска духовна околия.

Сред официалните лица бяха кметът на община Кюстендил инж. Огнян Атанасов, областният управител инж. Александър Пандурски, народният представител г-н Николай Златарски, председателят на ОБС г-н Димитър Велинов, зам.-кметове и други.

По време на празничното богослужение бе извършено петохлебие. В края на вечернята Негово Светейшество произнесе слово, посветено на смисъла на чествания празник и поучението от него:

„Празнуваме събитието, при което родителите на малката Мария – светите праведни богоотци Йоаким и Анна, изпълнили своя обет да посветят чедото си на Бога. Когато светата отроковица навършила три години, тържествено я въвели в Йерусалимския храм, където се обучавала на Закон Божий и на всички полезни за една бъдеща домакиня навици, както всички девици по тогавашния обичай. За родителите и близките на Света Богородица този момент бил изключително радостен – те виждали силата Божия, милостта, която Господ проявил към тях като изпълнил дългогодишните им молитви за чедо и им дарувал утеха от страданията за бездетството им. По онова време бездетството се е приемало от израилтяните като липса на Божие благословение, като богооставеност в контекста на  обещанието, че от потомството на Авраам ще се роди Спасителят на света. Но въпреки дългогодишното им страдание, те запазили своята съпружеска вярност и упование в Бога, живеейки по Закона Господен, молейки се и вярвайки, че Господ е силен да ги дари с чедо въпреки голямата им възраст. Бог не посрамил надеждата им и сърцата им преливали от радост и благодарност към Него”.

„Изпитанието на бездетството е било по Божий промисъл. Господ, виждайки тяхната чистота и непорочност, е желаел детето, което ще се роди от тях, да бъде съпричастно на добродетелите им и още от утробата да има опита на молитвата, опита на благодарността и любовта към Бога и желанието да Му служим. Песнопенията на вечернята представят как Света Богородица се е подготвяла да стане одушевен, неръкотворен храм на Бога, така щото Самият Той да се вмести в утробата ѝ. Затова този празник е определен от Българската православна църква да бъде и празник на православната младеж и семейство. Празникът Въведение на Пресвета Богородица в храма ни показва кое е най-доброто възпитание за едно дете”, отбеляза патриарх Даниил.
 
За съвременното възпитание на децата и истинския смисъл на земното битие Негово Светейшество каза:

„Днес родителите се стремят да дадат на децата си добро образование с перспективата един ден да получават добри доходи. Какво обаче ще бъде в душата на детето, какво е неговото сърдечно съдържание, мисли и желания – за това, като че ли, не полагаме грижи. Ако подражаваме обаче на вярата, добродетелността, съпружеската вярност на светите богоотци Йоаким и Анна и така възпитаваме децата си, то те биха станали дом Божий. Така ще бъде постигната целта и смисълът на човешкия живот. Богообразната душа, която Бог ни е дал, не е за временни развлечения, а за живот в Божията благодат, мир и радост „в цялата пълнота на Божеството” (вж. Кол. 2:9). Нека по молитвите на светите Йоаким и Анна се запазваме себе си непорочни във вярата, да претърпяваме по примера им трудностите в своя живот и да оставаме верни на Бога, в Когото няма да остане безсилна ни една дума (Лука 1:37). Живеейки така да бъдем и ние съпричастни на благодатта Му във вечното Христово царство!”.

След богослужението патриарх Даниил със съпътстващото го духовенство посетиха празничен концерт по повод Деня на християнското семейство в НЧ „Братство – 1869”, организиран от Архиерейското наместничество в Кюстендил. В тържествената програма взеха участие Вокална формация „Неразделни”, ДФГ „Трепетлика”, Фолк Арт Формация, възпитаници на 6 ОУ „Св. Паисий Хилендарски”, Кюстендил. Те представиха разнообразни музикални и танцови изпълнения, рецитираха стихотворения с християнска тематика.

В края на духовния концерт Негово Светейшество патриарх Даниил се обърна към множеството народ с думите:

„Защо Църквата обръща толкова голямо внимание на това събитие от живота на светите праведни богоотци Йоаким и Анна, и на малката Мариам – бъдещата Майка Божия? Защото в него ни се разкрива смисълът на брака, който е освещаването на човека; показва ни по какъв начин това се постига. Светостта в брака започва още от възпитанието на децата в Закон Божий. Смисълът на нашия живот е да стигнем при Бога, да наследим вечния живот. За тази цел християнинът се подготвя през цялото си земно съществуване. Затова е важно да се пази съпружеската вярност и любовта, защото семейството е единствената правилна среда, в която децата се раждат и растат”.

Патриарх Даниил обърна внимание на важността от възпитанието на децата и младото поколение в истините на вярата и живот в благочестие: 

„Св. Йоан Златоуст казва, че никак не е маловажно делото на възпитанието на децата. Светителят се обръща към родителите с думите: „Вие учите децата си как да станат богати, но важното е те да знаят как да не се привързват към богатството, как да живеят без да възлагат упованието си на земното. Защото нашият живот не се състои в преумножаване на материалните имущества. Не е важно детето да се научи да се стреми към земна слава, но именно да не я търси и да не се привързва към нея”.

Когато човек проявява тихо и кротко даруваните му от Бога таланти, живее благочестиво и с грижа за другите, честно и гостоприемно – тогава сам става съкровище, богатство за хората около себе си”. 

За проблемите в живота на съвременните млади хора, лишени от християнско възпитание, Негово Светейшество с болка отбеляза:

„Днес празнуваме този празник в една обществена реалност, където младите хора пренебрегват брака с мисълта, че всичко във взаимоотношенията зависи само от тях самите. Но виждаме, че броят на разводите се доближава до броя на сключените бракове. Това ни показва, че когато децата растат без вяра и възпитание в Христовите добродетели, с вкоренено себелюбие в душите, те много трудно намират общ език дори с най-близките. По този начин децата стигат до различни зависимости, включително и най-разпространената днес интернет зависимост, до отчаяние, а родителите – до невъзможност да се справят с проблемите им.

Ако родителите нямат православно разбиране и стремеж да живеят в Христа, как ще опазят душите на децата си, как ще ги направят чисти вместилища на Бога? Истинският смисъл на човешкия живот е душите ни да бъдат храм на Бога и това не е фигуративен израз. Когато имаме радостта от общуването с Бога, на тази основа вече можем да градим взаимоотношения на братска любов с околните. В колко семейства днес можем да видим уважение и послушание към родителите у децата; или радостта от общата молитва, благодарността към Бога, смирението, прошката; радостта от общуването, която укрепва връзките в семейството? До идването на атеистичната власт болшинството от народа ни в неделния ден е било в храма, на празника Въведение Богородично децата са се причастявали, народът е живеел в Христовата вяра. Но животът по страсти, без Бога, се превръща в ад. Затова, нека си спомним откъде сме паднали и се върнем към устоите си”.

Празничната програма завърши с многолетствие. Председателят на Общински съвет Кюстендил г-н Иван Андонов подари на Негово Светейшество картина, изобразяваща изглед от Зографската света обител.

Текст: Михаил Тасков
Снимки: Весела Игнатова

ЗА ПОВЕЧЕ СНИМКИ НАТИСНЕТЕ ТУК

_DSC2942

Views: 346

СОФИЙСКИ МИТРОПОЛИТ

ВАЖНО

АРХИВ

ВРЪЗКИ

Skip to content