На 30 ноември Православната църква празнува паметта на светия славен и всехвален апостол Андрей – първият, когото Господ Иисус Христос призовал към апостолство, и първият, който споделил със своя брат Петър радостта от намирането на Месия. По повод празника Негово Светейшество Софийският митрополит и Български патриарх Даниил отслужи божествена света Литургия в столичния храм „Св. ап. Андрей Първозваний“.
Заедно с Негово Светейшество в богослужението взеха участие Негово Преосвещенство Браницкият епископ Пахомий – първи викарий на Софийския митрополит, Негово Преосвещенство Мелнишкият епископ Герасим – главен секретар на Св. Синод, архимандрит Йоан – протосингел на Софийската света митрополия, архимандрит Йоаким – духовен надзорник на Софийска епархия, архимандрит Василий – председател на митрополитския храм „Св. Неделя“, архимандрит Никодим, иконом Стилиян Табаков – председател на храм „Св. ап. Андрей Първозвани“, протойерей Владимир Тишчук – председател на руското подворие „Св. Николай Мирликийски“, ставрофорен иконом Нелуц Опря – представител на Румънския патриарх в България, ставрофорен иконом Кирил Дидов, иконом Радослав Трайков, иконом Илиян Алексиев, иконом Любомир Стоянов, протойерей Симеон Змейков, протойерей Стоян Димитров и други свещеници, както и протодякон Иван Петков, и йеродякон Вартоломей.
Църковните песнопения бяха изпълнение от хор „Св. Наум Охридски“ с ръководител д-р Андрей Касабов – секретар на Софийската света митрополия.
Преди Великото славословие бе извършен чин по освещаване на антиминс, а непосредствено преди започването на светата Литургия енориашът Йоан (8 г.) бе постриган за четец, певец и свещоносец.
Архипастирското слово на Негово Светейшество бе посветено на духовния пример, завещан от светия апостол, неговия път към утвърждаване във вярата до мъченическо изповядване на Христа:
„Още от ранните си години светите апостоли Петър и Андрей били възпитани в праотеческата вяра на израилтяните в единия Бог. След като св. Йоан Кръстител започнал проповедта си за покаяние, св. Андрей и св. Йоан Богослов се отзовали и били сред неговите ученици. Израснали в благочестие, те строго съблюдавали старозаветния закон, а в семействата им се пазело голямо благоговение и стремеж за живот според Божията свята воля. Това са онези добродетели и душевни качества, поради които Господ Иисус Христос призовал апостолите. Каква решимост имали тези младежи да тръгнат след Бога, оставяйки всичко!
В светото Евангелие не са спестени и техните слабости, които проявявали, докато се утвърдят в убеждението и вярата, че Този, след Когото са тръгнали, не е обикновен учител, но е Въплътеният Син Божий – Спасителят на света. Когато настъпило голямото изпитание за Христовите ученици след залавянето на Господа и несправедливия съд, всички те се разбягали освен възлюбения Христов ученик – св. Йоан Богослов, който от опит познал, че любовта прогонва страха. Но след като апостолите видели своя Учител възкръснал и се облекли със сила свише, вече нищо не било в състояние да ги разлъчи от любовта Христова.
След като преминали през всички изпитания, утвърдили се във вярата и се изпълнили с благодатта на Светия Дух, те отишли и проповядвали навред. На св. ап. Андрей се паднал жребият да благовести около Черно море, Понт, Мала Азия, земите на днешна България, Румъния и Украйна до Киев. По неговата проповед множество жители на Патра се обърнали към вярата. Те виждали, че апостолът страда невинно. Убоявайки се от народното вълнение, управителят на града поискал да отмени смъртната му присъда, но св. ап. Андрей се помолил Господ да не му отнема тази радост, но да пострада и той по същия начин, както Христос бе разпнат за спасението на всички човеци. Така, след многото си трудове, светият апостол засвидетелствал своята вяра чрез мъченическа кръстна смърт. Той предал Богу святата си душа и се радва на неизказана слава, съзерцавайки и пребивавайки вечно с Христа“.
В края на своята проповед патриарх Даниил се обърна към събралото се множество вярващи, дошли да споделят радостта от празника, с думите:
„Нека по молитвите на св. ап. Андрей Първозвани да пребъдваме във вярата, която просвети не само местата, по които минали апостолите, но която се разпространи до краищата на земята; да опазим онова съкровище, което, по думите на св. ап. Павел, сме приели в глинени съдове (II Кор. 4:7) – съкровището на Божията благодат, която Господ ни е удостоил да получим в светия купел, и да се стремим да я придобиваме. Така ще свидетелстваме, че е дошъл Спасителят на света и ни е дарувал живот вечен, за който Господ казва: Аз дойдох, за да имат живот, и да имат в изобилие (Иоан. 10:10)“.
От името на църковното настоятелство при храма иконом Стилиян Табаков отправи сърдечна благодарност към Негово Светейшество за посещението и извършването на светата Литургия. Преди началото на службата той подари на патриарх Даниил одежди, с които първойерархът извърши богослужението.
Текст: Михаил Тасков
Снимки: Весела Игнатова
ЗА ПОВЕЧЕ СНИМКИ НАТИСНЕТЕ ТУК
Views: 534