Продължете към съдържанието

120 години от освещаването на храм „Св. Григорий Богослов“ , с. Григорево 

DSC9026

В съботния ден на 25 януари, когато Църквата чества св. Григорий Богослов, архиепископ Константинополски, Негово Светейшество Софийският митрополит и Български патриарх Даниил посети енорията на храм „Св. Григорий Богослов“ с. Григорево, Софийска духовна околия.

Патриарх Даниил възглави празничната Литургия по повод храмовия празник на единствената църква в Софийска епархия, която носи името на св. Григорий Богослов и която отбелязва 120 години от освещаването си.

В съслужение с патриарха в богослужението взеха участие Негово Преосвещенство Браницкия епископ Пахомий – първи викарий на Софийския митрополит, архимандрит Йоан – протосингел на Софийската света митрополия, архимандрит Никодим, иконом Симеон Иванов, протойерей Димитър Николов и протодякон Иван Петков.

Църковните песнопения бяха изпълнени от клиросни певци, ръководени от д-р Андрей Касабов  – и. д. секретар на Софийската света митрополия.

Да почетат светеца-богослов и да бъдат съпричастни към духовната радост на енорията в храма на съборна молитва се събраха десетки жители на селото, както и гости от София, които с голямо внимание участваха в молитвеното събрание, продължило няколко часа.

Празникът бе уважен от кмета на гр. Елин Пелин доц. д-р Ивайло Симеонов, Богомил Бранков – председател на Общинския съвет на Елин Пелин, Мариан Венков – кмет на село Григорево и народния представител Венцислав Асенов.

По време на Литургията Българският патриарх Даниил прочете заупокойна молитва за днес преставилия се в Господа архиепископ д-р Анастасий (Янулатос) – първойерарх на възстановената след политическите промени Албанска православна църква.

В чест на храмовия празник, който е единствен за Софийска епархия, бе осветено благоукрасено коливо, което бе раздадено на присъстващите за здраве и благопреуспяване.

След края на богослужбата патриарх Даниил се обърна към събралото се множество богомолен народ с пастирско слово. Той вдъхновено говори за живота, примера и духовното наследство, завещано ни от св. Григорий Богослов:

„Трима са светите Отци, които Църквата нарича „богослови“ – възлюбеният ученик на Господ Иисус Христос – св. Йоан Богослов, който разкрива дълбочината  на богословието и който написва духовното Евангелие; св. Григорий Богослов, епископ Константинополски, който с неговите слова за Бог Слово и обръщането на християните в Константинопол заслужено получава това звание; и св. Симеон Нови Богослов“, започна празничното си слово патриарх Даниил.

Той припомни житието на св. Григорий, като очерта неговите трудни години на служение на Църквата:

„Много характерно за живота на св. Григорий е, че вярата е неотделима от начина му на живот. Негови са думите: „Богослов е онзи, който се моли правилно, и всеки, който правилно се моли, е богослов“. Това ни показва, че без благочестие, което е покорство към Бога и изпълнение на Неговата заповед: „Възлюби своя Бог от цялата си душа и ближния си като себе си“ (срв. Мат. 22:37-39), всичко е напразно. Господ казва че, който обича майка и баща, син и дъщеря повече от Него, не е достоен за Него (срв. Мат. 10:37). Следователно, каквото и да говорим, каквото и да богословстваме, всичко е напразно, ако искрено не заобичаме Бога“.

„Арианската ерес, както и всяка друга ерес, започва с едно противене на Бога, с гордост. Гордостта на Арий, че не е избран за архиепископ на Александрия, го подтиква да започне да противоречи на своя епископ, после и на учението на цялата Църква. С какви ли не доводи са се опитвали арианите да защитават своето зломислие, а след тях и македонияните.

Ето какво става, когато не се покоряваме на Божията воля. Когато не заставаме смело пред Бога и не се предоставяме на Неговата воля, така както се казва в св. Литургия, когато възнасяме даровете към Бога: „Твоя от Твоих, Тебе приносяще о всех и за вся“ – „Тези Твои дарове от всичко, което е Твое, принасяме на Тебе за всички и заради всичко“.

Това означава да се отдадем, да предоставим себе си на Божията воля, да станем членове, съработници, инструмент на Божията воля. И ако я няма тази основа – любовта към Бога, да предадем мислите и желанията си в служба на Бога, да бъдем Христови, да бъдем Божии, то и богословието няма да има никаква стойност, защото не ни води към Бога, а към оправдание на нашите грехове. Можем да идваме в храма, да палим своите свещи, да правим поклони вкъщи и да даряваме на Църквата, но ако в сърцевината на сърцето си не сме се предоставили на Бога, нищо не ни ползва. Както се казва в Евангелието: „щом любов нямам, нищо не съм“ (I Кор. 13:2). Ако я няма любовта към Бога, каквото и да правим, каквото и да говорим и вършим, колкото и за велики да се мислим или хората да мислят, че сме – нищо не сме. И това много ясно се вижда в живота на св. Григорий Богослов“, изясни патриарх Даниил.

„Св. Григорий много драматично описва в стихове своя живот. В тях той изобличава голямото нечестие, което е било сред висшия клир, и лошите нрави в тогавашното общество. Самият той върху себе си изпитва лицемерното благочестие, интригите, сплетните и завистта, както и желанията за високи постове и материални облаги вместо чистосърдечна служба на Бога… Бог му дава, макар и за кратко време, на Константинополската катедра да обърне сърцата на народа към православната вяра. Това означава много!“, каза Светейшият владика и пожела:

„Нека днес пазим православната вяра, както св. Отци са ни я предали – чиста и непорочна, която ни учи да търсим Бога с целия си ум, сърце и сили. Св. Григорий Богослов със своя живот ни е показал как да предоставим сърцето си в служба на Бога и нека знаем, че от чистото сърце извира богословието. Не може да има живо познание за вярата и за Бога без чистосърдечие. Нека по молитвите на св. Григорий Богослов пазим православната вяра, да принасяме добри плодове, чрез покаяние да се очистват сърцата ни и да укрепваме във вярата и в живата любов към Бога“.

Негово Светейшество сърдечно поздрави богомолния народ за празника и навършването на 120 години от освещаването на едноименния храм.

„Нека Бог ви събира в храма всички, които живеете тук, и вашите близки. Да крепне единението помежду ни, да бъдем истински богослови. Когато човек има искрена молитва, това означава, че Божието слово живее в неговото сърце и такъв човек, както казва св. Григорий, е истински богослов. Нашите молитви нека бъдат искрени, нелицемерни и да се украсяват душите ни с непреходните Христови добродетели!“, благопожела още той.

С думи на благодарност към патриарх Даниил се обърна отец Димитър, който благодари на Светейшият владика за първото му посещение в енорията и му отправи покана за нови срещи по благодатни поводи. С приветствия към патриарх Даниил се обърнаха доц. Ивайло Симеонов, който му поднесе в дар специално изрисувана икона на св. Григорий Богослов, както и г-н Мариан Венков.

След богослужението в двора на църквата бе извършен празничен водосвет по повод годишнината и храмовия празник.

+++

Св. Григорий се родил в Арианз (Кападокия) около 330 г. Той израснал в благочестиво семейство. Неговите родители след смъртта си били причислени към лика на светиите – това са св. Нина и св. Григорий, епископ Назиански Старши. Свети Григорий Богослов е един от т.нар. „трима кападокийци“, просияли в Кападокия със своята святост – заедно със св. Василий Велики и брат му св. Григорий Нисийски. Свети Григорий Богослов бил писател и поет, майстор на словото. От него са запазени и автобиографични стихове, в които той сам ни разказва за своя драматичен живот. Написал редица богословски трудове. Той обичал безмълвието и молитвата, но Бог го призовал към архипастирско служение в смутния за Църквата 4 век. Свети Григорий Богослов починал около 390 г.

Текст и снимки: Весела Игнатова
ЗА ПОВЕЧЕ СНИМКИ НАТИСНЕТЕ ТУК

_DSC8944

Views: 702

СОФИЙСКИ МИТРОПОЛИТ

ВАЖНО

АРХИВ

ВРЪЗКИ