На 1 февруари, по повод Деня на признателност и почит към жертвите на комунистическия режим, в столичния храм „Св. Седмочисленици“ Негово Светейшество Софийският митрополит и Български патриарх Даниил отслужи панихида в памет на осъдените от Народния съд (1 февруари 1945 г.) и убити регенти – принц Кирил Преславски, Богдан Филов и ген. Никола Михов и в памет на всички православни християни, жертви на режима.
В съслужение с Негово Светейшество бяха Негово Преосвещенство Браницкият епископ Пахомий – първи викарий на Софийския митрополит, ставрофорен иконом Николай Коцев – председател на храма, иконом Станко Дидов и йерей Димитър Събев от храмовото духовенство, иконом Николай Георгиев – ефимерий на параклиса „Св. цар Борис-Михаил“ (дворец „Врана“), както и протойерей Димитър Кутлев. Молитвено участие взе Тивериополският епископ Тихон.
На заупокойното последование присъстваха Н.В. цар Симеон II, Н.Ц.В. Калина, княгиня Българска, заедно със своя съпруг Антонио Хосе Китин Муньос и синът им Н.Ц.В. княз Симеон-Хасан, проф. Огнян Герджиков – бивш министър-председател (2017) и бивш председател на Народното събрание (2001– 2005), близки на царското семейство, народни представители и общественици.
В памет на загиналите регенти и на всички, несправедливо осъдени и убити през комунистическия режим в България, Негово Светейшество отбеляза:
„Днес, когато се навършват 80 години от присъдата на Народния съд над царските регенти, министри, депутати и царски съветници, които в продължение на години са били в управлението на държавата, армията и институциите, и хиляди човеци, пострадали от комунистическия режим, може да се види какви са пораженията, които грехът нанася върху човека. Грехът внушава на човека да мисли себе си за прав дори когато действа в очевиден разрез с Божиите заповеди и човешките принципи на нравствеността. Когато това се разрасне в душата на човека до степен, че той вече се е поддал на омраза и е готов да извърши дори убийство, явно е, че такъв човек не само не е прав, но върши велики несправедливости.
През Септемврийското въстание и по-късно, с настъпването на комунистическия режим, често на противостоящите страни са заставали бащи и синове, близки и роднини. Противоборството, ненавистта и кръвопролитията до днес създават прегради и разделения в обществата. Причината за това човеците така лесно да се поддават на злобата и отрицанието е, че сме се отдалечили от вярата в Бога, забравили сме Христовите слова: без Мене не можете да вършите нищо [добро] (Йоан 15:5), доверили сме се на себе си, повярвали сме, че можем да създадем справедливо общество тогава, когато в нас живее несправедливостта.
Свидетелство на отдалечаването ни от Бога е повсеместната криза на ценностите в съвременния свят, ръководен от материалистически стремежи. Вървейки по този път, човеците не биха могли да намерят верния път към постигане на лично и обществено благо и кризата ще продължи да се задълбочава. Когато пренебрегваме и забравяме Законодателя, рано или късно стигаме до безпътица. Когато погледнем назад и видим през какви надежди и трудности сме преминали, не ще можем да си дадем отговор на въпроса „Защо беше всичко това?“.
Нека, спомняйки си за царските регенти и за всички несправедливо осъдени и убити от комунистическия режим, да отправим молитви Бог да им прости прегрешенията, които те като човеци са извършили в своя живот. Нека обаче не допускаме неприязънта и гневът към хората, позволили злодеянията, да управляват нашите мисли и постъпки. Да чуем какво казва псалмопевецът: „Всички съгрешихме, станахме еднакво негодни“ (срв. Пс. 52:4) и самите ние да се обърнем към Бога и с това да дадем пример на останалите. Да положим начало на помирение в личния – а по този начин и в обществения, живот; да видим, че сме братя и сестри в Единия Бог, Който Сам пострада за нас и ни завеща да имаме не омраза, злоба и отмъщение, а любов помежду си. Бог да ни помага да преодоляваме разделението, да промисля за доброто бъдеще и добруване на народа и на нашето отечество България.“
Текст: Михаил Тасков
Снимки: Весела Игнатова
ЗА ПОВЕЧЕ СНИМКИ НАТИСНЕТЕ ТУК
Views: 308