Встъпвайки в дните на светата Четиридесетница, множество православни християни и столично свещенство по стара църковна традиция се събраха в митрополитския катедрален храм „Св. вмчца Неделя“, за да изпросят взаимна прошка.
Вечерното богослужение бе възглавено от Негово Светейшество Софийският митрополит и Български патриарх Даниил в съслужение с архимандрит Йоан – протосингел на Софийската света митрополия, архимандрит Василий – председател на храма и йеродякон Вартоломей.
Песнопенията бяха изпълнени от Софийския свещенически хор с диригент ставрофорен иконом д-р Кирил Попов.
„Христовите невинни страдания и смърт, завършили с победа над смъртта и врага на човешкото спасение, са кулминацията, пределната изява на Божията жертвена любов към падналото в греха човечество. Делото на нашето спасение обаче е не само Божие. То е дело богочовешко, за което човечеството се е подготвяло още от времето на праотците и в което е участвало в лицето на Всесветата Божия Майка и всички праведници от дните на Стария Завет. Затова и съучастието ни в Христовия подвиг и Възкресение, е наше лично дело, което предполага и изисква нашето дълбоко осъзнаване и истинско съпреживяване на цялата домостроителна история на спасението.
От деня на Христовото Възкресение животът на човека представлява път към Всеобщото възкресение, за което всички ние сме призвани от нашия любящ Небесен Отец – осмисляне в дълбочина, подражание и вярно следване на пътя, който пръв от всички извървя Богочовекът Иисус Христос.
Този път е път на любовта и прошката, на милостта и светостта. Неговото начало е любовта към Бога и ближния. Негова предпоставка са дълбокото покаяние и прошката – … и прости нам дълговете ни, както и ние прощаваме на длъжниците си (Мат. 6:12). Той минава през богоподражателното състрадание и човеколюбиво милосърдие – … бъдете милосърдни, както и вашият Отец е милосърден (Лука 6:36), и усвояването в съвършенство на християнските добродетели, за да намери връхната си точка в светостта и царството Божие: … сега, когато се освободихте от греха и станахте роби Богу, вашият плод е светост, а краят – живот вечен (Рим. 6:22).
Този именно благословен от Бога наш път, който според силите си следваме през целия си живот, светата Църква ни припомня и особено настойчиво ни насочва към него всяка година в дните на светата Велика четиридесетница. Започвайки с взаимното всеопрощение, преминавайки през Тържеството на нашата спасителна православна вяра, висотите на богословското и аскетическото учение на свети Григорий Палама, Тайнството на Кръста Христов, Лествицата на добродетелите на свети Йоан Синайски и подвига на преподобната Мария Египетска, нашето пътуване през Великия пост ни води до Влизането на Господа в Йерусалим и Неговите спасителни за нас Страдания и кръстна смърт“, каза в своето послание патриарх Даниил и сам поиска прошка от всички, след което бе извършен чинът на взаимното опрощение.
В утрешния ден архиерейските великопостни богослужения в митрополитската катедрала „Св. вмчца Неделя“ започват от 16:00 ч. с Велико повечерие и Покаен канон на св. Андрей Критски – I част, предстоявани от Негово Светейшество патриарх Даниил.
Текст: Михаил Тасков
Снимки: Весела Игнатова
ЗА ПОВЕЧЕ СНИМКИ НАТИСНЕТЕ ТУК
Views: 356