Продължете към съдържанието

Eдна година от кончината на блаженопочиналия Български патриарх Неофит

54384793280 fa3541ae37 o

На 13 март 2025 г. се изпълни една година от кончината на блаженопочиналия и приснопаметен Български патриарх Неофит, преставил се в Господа на 78-годишна възраст.

По този повод в митрополитската катедрала „Св. вмчца Неделя“ Негово Светейшество Софийският митрополит и Български патриарх Даниил отслужи панихида за приснопаметния първойерарх на Българската църква. В съслужение с Негово Светейшество в заупокойното последование взеха участие Техни Преосвещенства: Велбъждският епископ Исаак – викарий на Софийския митрополит, Тивериополският епископ Тихон – патриаршески викарий, архимандрит Йоан – протосингел на Софийската света митрополия, архимандрит Василий – председател на катедралния храм „Св. Неделя“, архимандрит Януарий, архимандрит Евтимий, храмовото духовенство, архиерейските наместници на седемте софийски духовни околии, десетки председатели на столични храмове, софийски свещеници и протодяконите Иван Петков и Деян Коруноски.

Митрополитската катедрала бе изпълнена с вярващ народ, дошъл да се помоли на Бога за своя упокоил се патриарх, който беше въплъщение на кротост, благост, смирение и доброта. Сред десетките християни в катедралата бяха и всички служители на Софийската света митрополия, настоящи и бивши служители на патриаршеския дом, близките сродници на блаженопочившия, племенниците му – Симеон и Стефан Димитрови със своите семейства, деканът на БФ на СУ доц. д-р Ивайло Найденов, заедно с преподаватели от висшата богословска школа и студенти, представители на различни организации и общественици.

В края на панихидата патриарх Даниил си спомни за обичния ни духовен водач, кириарх на Софийска епархия:

„През целия си живот дядо Неофит засвидетелства своята дълбока, осъзната вяра в Бога във време, когато на вярващите човеци не се гледаше с добро око. Вярата беше осмивана, пренебрегвана, правеше се опит християните да бъдат изолирани от обществото. Но във всичките си дела – и като цивилен, и като духовник, той носеше кръста на вярващия човек с достойнство, със смирение, с послушание към Църквата и прославяше Бога със своите дела. Заради кротостта, смирението и благия му нрав, Господ го постави за предстоятел на Църквата ни в едно също не лесно време. И сме свидетели, как именно чрез тези добродетели, неговото място, присъствие и действие, винаги ненатрапващи се, винаги със страхопочитание и благоговение към Бога, даваха възможност Божията благодат да действа в съгласието и уважението към него. По време на неговото светителстване Църквата ни се радваше на мир сред институциите в страната, а добродетелният му пример го правеше сред личностите с най-голямо уважение и доверие в българското общество“, каза в словото си Българският патриарх.

„И в днешно време човеците търсят и уважават искрената вяра, истинният живот по Бога, Христовите добродетели и очакват от всички нас да подражаваме на делото и примера, които личността на приснопаметния наш предшественик Неофит засвидетелства. С добрия подвиг той се подвизава през целия си живот и вярваме, че Господ го е удостоил с венеца на правдата. Във всички трудности, свързани със здравословното му състояние, той никога не се поддаде на ропот и отчаяние, а напротив – беше проникнат изцяло от упование на Бога, предавайки себе си в Божиите ръце. Вярваме, че днес той предстои пред Бога и се застъпва за всички нас!“, сподели още патриарх Даниил.

След панихидата бе отслужен трисагий на гроба на патриарх Неофит, намиращ се под колонадата на митрополитската катедрала. В памет на упокоилия се български първойерарх, на всички присъстващи бе раздадена снимка на патриарх Неофит, известна като „Патриархът и гълъбчето“, благословен хляб и жито.

Текст и снимки: Весела Игнатова

ЗА ПОВЕЧЕ СНИМКИ НАТИСНЕТЕ ТУК

_DSC3542

Views: 328

СОФИЙСКИ МИТРОПОЛИТ

ВАЖНО

АРХИВ

ВРЪЗКИ