На 14 май тази година, 25 дни след Възкресение Христово, Православната църква отбелязва празника Преполовение. По този повод в старинния столичен храм „Св. София“, който чества втори храмов празник, бе отслужена съборна света Литургия, възглавена от Негово Светейшество Софийския митрополит и Български патриарх Даниил.
Заедно с предстоятеля на Българската православна църква съслужиха Негово Преосвещенство Мелнишкият епископ Герасим – главен секретар на Светия Синод, ставрофорен иконом Кирил Дидов – председател на храма, иконом Константин Вълчев – председател на храм „Св. Дух“, иконом Йоан Куков – председател на храм-ротонда „Св. Георги Победоносец“, иконом Илиян Алексиев – председател на храм „Рождество Богородично“, иконом Христо Попов, иконом Васил Танев, свещеник Христо Пашов, както и протодякон Иван Петков, дякон Ангел Воденичаров и дякон Кръстан Койчев.
За църковните песнопения на утренята се погрижиха проф. Иван Желев и храмови певци, а Литургията бе огласена от хора при старинния храм.
След богослужението патриарх Даниил поздрави за празника всички присъстващи и припомни в словото си:
„Господ Иисус Христос дойде за спасението на човешкия род, като очисти човешката природа от греха, съедини я с Бога и даде възможност да имаме радостта от общуването и единението с Бога. Тази жажда не може да дойде и да се открои, докато не започнем да подражаваме на начина на живот, който Господ Иисус Христос ни показа. Затова и в Свещеното Писание се казва, че от благочестието нищо по-силно няма, че любовта не може да бъде надвита от злобата“.
Той сподели още: „Виждаме колко премъдро Господ всичко е устроил, без да се натрапва… Човешкото тяло, дори всички човеци да се съберат, в сравнение с пространството на творението, нищичко не е. Но именно в човешката душа, в нас Бог е устроил Той да обитава. Господ е дал власт на човека да действа според своята свободна воля. И когато Го приемем с вяра, привежда нашите духовни и телесни сили в хармония, в съгласие с Него, и настъпва Христовият мир в нас. Тогава, колкото и незначителен да е човекът, но от богоугодните му решения произлизат велики дела, които имат влияние и променят света около нас. Така че, действително, Бог всичко премъдро е създал и устроил, и е намерил начин да премахне, да преобразува злото в света в добро.
С неизказаната премъдрост, с която Дух Божий отваря очите и сърцата на апостолите да осъзнават истините от духовния свят, със същата тази благодат, Господ действа в нас, но преди всичко, за да се очистят сърцата ни, за да се научим да живеем с Христовите добродетели. Затова са толкова важни думите в тропара на празника Преполовение – „Жадуващата моя душа, Спасителю, напой с водите на благочестието“. Защото когато се стараем да живеем скромно, благочестиво, ако живеем с покаяние, чрез това Божията благодат утолява жаждата на нашата душа за Бога и нашите сърца, и както Господ казва никога не ожадняваме (срв. Йоан 4:14) – за смисъл, за истина, за живот“.
„Днес празнуваме за втори път храмовия празник на старинния храм „Света София – Премъдрост Божия“. Именно в богослужебните текстове на празника се говори за Божията Премъдрост – Господ Иисус Христос, Второто лице на Света Троица. Премъдростта, за която юдеите се чудиха и недоумяваха, когато слушаха от устата на Господ Иисус Христос да говори за великите Божии дела – питаха се откъде този Човек знае всичко това, след като познават и родителите, и братята Му, откъде идва това Негово знание?
Нека Господ Иисус Христос обдарява всички нас да разбираме, доколкото можем, тази премъдрост, с която Господ промисля за нашето спасение. Никога да не престава нашият ум да благодари и да благоговее пред Бога за премъдростта и най-вече за Неговата любов, защото Господ всичко ни е дал, всичко ни е приготвил, непрекъснато е с нас и ни съдейства с всичко за нашето спасение – за да преминем този свят без да се поддаваме на измамата, на лукавството, на всичко, което иска да ни отклони от Божията премъдрост, да повреди ума ни, да ни отдели духом и телом от Бога и да замести Божията премъдрост с неща, които не принасят полза на душите ни. Бог да ни подкрепя, да ни умъдрява, за да се слави Божието име чрез всички нас в този град, за слава Божия и за наше спасение!“, завърши словото си патриарх Даниил.
От своя страна и от името на духовенството и изпълнението на храма отец Кирил Дидов благодари на Негово Светейшество за предстояването на празничната Литургия, за първосветителското му благословение и за поучителното слово.
Текст и снимки: Пламен Михайлов
ЗА ПОВЕЧЕ СНИМКИ НАТИСНЕТЕ ТУК
Views: 352