
На 23 май в Българската академия на науките се проведе тържествено събрание в навечерието на Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.
На него специални гости бяха Негово Светейшество Българският патриарх Даниил и министърът на образованието и науката Красимир Вълчев. По покана на академичната общност патриарх Даниил прочете академично слово.
Председателят на БАН чл.-кор. Евелина Славчева каза в своето приветствие, че „предстоящият празник е и повод да се замислим дали правим достатъчно, за да сме на равнището на своите предци. Имаме ли поводи за гордост? Дали сме се европеизирали достатъчно, запазвайки чистотата и звучността на своя език? Още може да се желае, още много е необходимо да се направи и още трябва да се борим. Не е излишно тук да спомена донякъде срамната дискусия в съвременното ни общество – нужно ли е да се изучава в училище предмет като „Добродетели и религия“ и как се случи тъй, че да се поставя през 2025 г. въпросът: Има ли християнски добродетели и те трябва ли да се изучават от децата в държава, която е християнизирала и окултурила цяла Югоизточна Европа през Средновековието, а езикът ѝ е имал значение на lingua franca за тази част на Стария континент? И защо Православието, а не друго вероизповедание изведнъж се превърна в проблем, и необходимо ли е да се припомня на някого, че азбуките, създадени от свети свети Кирил и Методий и техните ученици, са най-вече средство за покръстването на огромни маси славяни и евангелизацията чрез Словото Божие, както и че България е първата славяноезична православна държава? Очевидно е необходимо. За това от БАН предприехме инициативата в зала „Проф. Марин Дринов“ да се произнасят академични проповеди. В рамките на този почин първо поканихме на днешния празник Българския патриарх Даниил“, каза още в словото си чл.-кор. Евелина Славчева.
„Много се говори за 24 май. Това е денят, в който ние благодарим и почитаме светите братя Кирил и Методий, почитаме нашите духовни водачи. Това е денят и в който благодарим и на вас учените, учителите, преподавателите, духовниците, дейците на културата и на всички, които допринасят за това да живеем в едно по-духовно общество“, каза в своето обръщение министър Красимир Вълчев и изтъкна факта, че БАН е институцията, която вече век и половина олицетворява духа на знанието и културата.
Негово Светейшество Българският патриарх Даниил прочете свое академично слово по повод празника, в което каза: „Светите братя Кирил и Методий, на чиято памет и непреходно дело е посветен днешният ден, имат скъпо място в душите и сърцата на всички българи още от най-ранна възраст. Каква радост, любов, благодарност блика в душите ни при споменаване на техните имена. Любовта, с която те и техните свети ученици обдарили предците ни, както и всички нас, техните потомци, е толкова всеотдайна, че вече повече от хиляда сто и трийсет години малките азбукарчета и всички, които сме прекрачвали прага на родното училище, с истинска благодарност ги възпяваме и името им действително „живее във всенародната любов“. Напълно заслужено нашият народ е възприел традицията – тяхната памет, която с любов се чества не само от славянските, но и от други народи, да бъде празник на родната ни просвета и култура… „В начало бе Словото, и Словото беше у Бога и Бог беше Словото“ – както добре знаем, с тези думи – първия стих от св. Евангелие според свети апостол и евангелист Йоан, написани на новосъздадената глаголица, светите братя полагат началото на нашия книжовен език. Удивително е колко общовалиден е смисълът на тези думи. Та не е ли Словото в началото на самото ни съществуване? Не е ли Словото, изписано в молекулите на първата клетчица от която сме произлези, това което твори всичко докато се стигне до това дивно творение, каквото представляваме като човеци? „Славя Те, че съм дивно устроен“ (Псалм 138:14), възкликва заедно с псалмопевеца всеки, който внимава и изучава себе си, всеки, който търси да се открие, да се осъществи като човек – образ и подобие на Бога! За нас е важен фактът, че нашата родна просвета започва със Словото – божествения Логос, второто Лице на Светата Троица, предвечно Роденият от Отца Син Божий, Светлината, „която в мрака свети и мрак я не обзе (…), която просветява всеки човек идващ на света“ (Йоан 1:5,9). Словото, Което стана плът, Което се въплъти от Светия Дух и Пресвета Богородица и стана Човек заради нашето спасение. Следователно, светите братя Кирил и Методий полагат в основата на своето просветно дело вярата в Словото Божие, вярата в нашия Господ Бог и Спасител Иисус Христос“, каза патриарх Даниил.
„Ето колко дълбоко е посланието на свети Кирил от „Проглас към Евангелието“ към всички нас за значимостта на писмеността и просветното дело: „Голи са без Книги (т.е. без Книгите на Свещеното Писание) всичките народи: понеже без оръжие не могат с врага на нашите души да се сразят“. За съжаление, през изминалите десетилетия на атеистичен режим и силово наложеното безбожие, поради идеологически причини, просветните дейци у нас до голяма степен пренебрегваха този завет на нашия първоучител. Днес мнозина се мислят за по-мъдри, по-просветени, по-прогресивни, пренебрегвайки словата му, но се оказват голи, незащитени пред ширещите се в невиждани размери днес лъжа, измама, манипулация, които като метастази са проникнали във всички сфери на обществото – античовешки идеологии в образованието; манипулации в медийното пространство; небивала корупция на най-високо ниво; разпад на базисни структури на социалността, на самата социална тъкан, на семейството като институция; центробежни сили, които заплашват света с катастрофични по своите последствия геополитически конфликти и войни“, каза още Негово Светейшество (цялото академично слово на Българския патриарх може да прочетете тук).
Програмата на събитието продължи с връчването на наградите на Академията „Проф. Марин Дринов“ и „Акад. Иван Ев. Гешов“ за млади и най-млади учени, а след това се чуха и изпълнения на студенти от Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“.
Гостите имаха възможността да видят и изложбата „По следите на учениците: Кирило-Методиевския маршрут в България – част от Европейския културен маршрут на Съвета на Европа“, която бе представена от Кирило-Методиевския научен център на БАН.
Текст, снимки и видео: Ангел Карадаков
Източник: bg-patriarshia.bg
Views: 56