На 30 май в град Кюстендил за четвърта поредна година се проведе празник на православния дух и традиции. Тази година той премина под надслов „1160 години от покръстването на България“. Празникът бе организиран от Софийска света митрополия – Архиерейско наместничество гр. Кюстендил, Община Кюстендил, Регионално управление на образованието – Кюстендил, Регионална библиотека „Емануил Попдимитров“- Кюстендил, Школа „Новите майстори“- Кюстендил, Младежки център – Кюстендил, Неделно училище при храм „Св. мчца Параскева“- София, Неделно училище при храм „Рождество Христово“- София, Детски църковен хор „Св. Серафим Софийски“, Асоциация на българите боледуващи от астма (АББА) и Асоциацията за развитие на българския спорт (АРБС).
Празникът започна с тържествена св. Литургия в храм „Успение Богородично“, която с благословението на Негово Светейшество Софийския митрополит и Патриарх Български възглави Велбъждският епископ Исаак. В служение взеха участие духовници от Кюстендилска духовна околия, а молитвените песнопения бяха изпълнени от Детския църковен хор „Св. Серафим Софийски Чудотворец“ от гр. София.
В края на св. Литургия епископ Исаак се обърна със слово, в което говори за делото на св. цар Борис Покръстител и за развитието на българския народ след приемането на Кръщението, насърчавайки присъстващите в благочестие и следване на Христовата вяра, чрез която получаваме духовни придобивки, но и Божието благословение за земни блага и пруспяване:
„С акта на Кръщението на българския род, сред разнородното население от прабългари и славяни, св. цар Борис постигна обединение. Езическият мрак бе разпръснат. България заживя в светлината на Христовото евангелие! България се спаси от нашествие, но и запази териториални придобивки, получи и международно признание като християнска държава. Роди се поместната Българска православна църква, неделима част от вселенската Православна Църква. Чрез разпространението на славянската писменост и култура, България създаде трайно наследство, определящо не само в миналото, но и днес българската национална идентичност“. Негово Преосвещенство епископ Исаак поздрави присъстващите от името на Негово Светейшество Софийския митрополит и патриарх Български Даниил и преподаде първосветителското му благословение.
След литургията в храма, в двора на църквата, бе отслужен молебен за благословение на кюстендилските деца.
Богослужението и празникът бяха уважени от областния управител – инж. Методи Чимев и Светослав Василев – директор на „Дирекция АПОФУС“ в Областна управа, инж. Огнян Атанасов – кмет на Община Кюстендил, Мая Стойчева- началник на Регионалното управление по образование в Кюстендил, Гергана Паргова – експерт в РУО – Кюстендил, директори и учители от кюстендилски училища и детски градини, както и представители на различни институции в града.
Празникът продължи при Арката на площад „Велбъжд“, където се проведоха различни мероприятия. Децата от началните училища и детски градини от Кюстендил се насладиха на театрално-музикална програма, творчески работилници и спортни игри, организирани от Асоциация за развитие на българския спорт (АРБС). Регионалната библиотека „Емануил Попдимитров“- Кюстендил, школа и неделни училища от София също се включиха със свои ателиета, в които малчуганите изработиха картички на православна тематика.
Около 12.00 ч. на площад „Велбъжд“, под звуците на химна на Република България, изпълнен от професионалния духов оркестър при община Кюстендил, бе изнесено българското знаме и се състоя празнична лития. Водещ на програмата бе д-р Надежда Панайотова, автор на детското предаване „За децата с Надежда“ на радио „Епархийски глас“ – Софийската света митрополия.
Текст и снимки: Кюстендилско архиерейско наместничество
Views: 193