Продължете към съдържанието

Архиерейска литургия за празника на храм „Св. св. Кирил и Методий“ в Костинброд

IMG 2606

На 11-и май, когато Църквата чества паметта на светите равноапостолни братя Кирил и Методий, едноименният храм в гр. Костинброд отбеляза своя празник с архиерейска св. Литургия.

С благословението на Негово Светейшество Софийския митрополит и Български патриарх Даниил богослужението бе възглавено от Негово Преосвещенство Браницкия епископ Йоан – първи викарий на Софийския митрополит, в съслужение с архимандрит Назарий – игумен на Шияковския манастир „Св. Архангел Михаил“, иконом Николай Пешов – председател на празнуващия храм, ставрофорен иконом Йоан Чикалов – председател на столичния храм „Св. Параскева“, иконом Васил Танев – председател на храм „Св. Мина“, протойерей Йосиф Стоименов, протойерей Желязко Симонов, йеромонах Силуан, свещеник Георги Михов и дякон Васил Груев.

За църковните песнопения се погрижиха храмовите певци Емил Първанов и Даниел Кутлев.

Преди началото на литургията бе извършено пострижение за нов четец, певец и свещоносец на Българската православна църква, който да помага на енорийското духовенство.

В проповед след богослужението епископ Йоан поздрави събралите се християни с храмовия празник и припомни за равноапостолните просветителни дела на светите братя за българския и за славянските народи, като сподели: „Макар в днешно време преди всичко подвигът на светите братя Кирил и Методий да се свързва с писмеността и с културните достижения, които те ни донасят, онова, което за съжаление се изпуска из тези празненства, особено на датата 24-и май, е възможността, която те са дали чрез благовестието в нашия народ и във всички народи, в които чрез тази писменост евангелската истина е достигнала, да станат Божии чеда. И не само, да станат светци, които се молят за нас самите… Да пазим тази свята памет не само с богослужебна прослава, но и с вслушване в това, което те са ни донесли, а именно – те са повярвали в Господ Иисус Христос с цялото си сърце, с цялата си душа. Това беше тяхното дело, на техния живот – да донесат Словото Божие на нашите сърца. Да подражаваме на тяхната вяра и с думи, и с дела, така че ние да се удостоим да бъдем техни следовници в своя жизнен път и в нашето ежедневие.“

Владиката преподаде на духовенството и енорията патриаршеския благослов за храмовия празник, а от своя страна и от името на църковното настоятелство о. Николай отправи благодарности за богослужението към викария и към Българския патриарх Даниил.

След литургията бе отслужен и традиционен водосвет, за здраве и благословение на всички присъстващи.

Текст: Пламен Михайлов
Снимки: Вяра Иванова

ЗА ПОВЕЧЕ СНИМКИ НАТИСНЕТЕ ТУК