Продължете към съдържанието

Празник на св. Терапонтий Софийски с Патриаршеска литургия в храм „Св. Петка“ Стара

PAM8188

На 27-и май, когато Църквата отбелязва паметта на софийския мъченик св. Терапонтий и на св. Йоан Руски, в митрополитския старинен храм „Св. Петка“, съхраняващ дърво с кръвта на родния светец, бе отслужена празнична св. Литургия.

Богослужението възглави Негово Светейшество Софийският митрополит и Български патриарх Даниил, в съслужение с Негово Преосвещенство Браницкия епископ Йоан – първи викарий на Софийския митрополит, ставрофорен иконом Николай Николов – председател на храма, ставрофорен иконом Александър Георгиев – председател на храм „Св. Кирил и Методий“, ставрофорен иконом Василий Сарян – председател на храм „Преображение Господне“, ставрофорен иконом Николай Георгиев, иконом Стоян Алипиев, свещеник Александър Богданов, свещеник Станислав Иванов и свещеник Анастасий Николов от храмовото духовенство, както и протодякон Иван Петков.

По време на утренята за църковните песнопения се погрижиха клиросни певци от столицата, ръководени от д-р Калин Кирилов, а литургията бе огласена от храмовия хор, под диригентството на д-р Евелина Кулински.

Митрополитският храм бе преизпълнен с християни, събрали се да почетат паметта на софийския светец, да се поклонят на дървото с кръвта му и на частици от дрехите на св. Йоан Руски, изнесени за днешния празник.

В края на литургията Българският патриарх Даниил отправи проповед за днешния празник към църковното изпълнение, като разказа и за подвизите на св. Йоан Руски и призова християните: „В днешно време за нас остава тази поука от живота на днес празнуваните и на другите софийски светци – да познаваме точно вярата си и да я прилагаме в ежедневието си. Всички те са живели честно, кротко, в порядъчни, дълбоко-въцърковени семейства. По време на мъченичеството си много аргументирано и смело са защитили вярата си. Не са се страхували да претърпят ужасни мъчения, защото са виждали укрепващата ги Божия благодат… Да подражаваме на вярата им в мирно време, да придобиваме опит за силата на благочестието, за да имаме надежда за благовременна помощ от Бога при изпитания!“

От своя страна и от името на църковното настоятелство о. Николай благодари на първойерарха на Българската православна църква за днешното богослужение и за душеполезните слова, като му връчи букет цветя.

Текст и снимки: Пламен Михайлов

ЗА ПОВЕЧЕ СНИМКИ НАТИСНЕТЕ ТУК

_PAM7929