В деня след Петдесетница, когато светата Църква чества Третото лице на Светата Троица – Светият Дух, с благословението на Негово Светейшество Софийският митрополит и Български патриарх Даниил, Негово Преосвещенство Браницкият епископ Йоан – първи викарий на Софийския митрополит, възглави светата Литургия за празника на столичния храм „Свети Дух“ в кв. „Надежда“.
В съслужение бяха иконом Константин Вълчев – председател на църковното настоятелство при храма, иконом Петър Славов, иконом Васил Танев, протойерей Христо Димитров от храмовото духовенство, протойерей Стефан Тафров, протойерей Йосиф Стоименов от храмовото духовенство и дякон Йоан-Стоян Иванов.
Песнопенията изпълни храмовия певец Марио Стоименов.
В края на Божествената Литургия епископ Йоан поздрави вярващия народ за празника и произнесе слово, в което каза: „Светият Дух с идването Си основава Църквата, която е Христова общност, събрана в името Христово, но чрез Духа Светаго, защото никой не може да изповядва, че Христос е Богочовек освен чрез действието на благодатта на Светия Дух. И Светият Дух пребивава единствено и само в Христовата църква. Глава на тази Църква е Иисус Христос, а Неговото тяло е Христовата църква и исторически тази Църква се нарича Православна църква. Извън нея Светият Дух продължава да действа върху всеки един човек, който не член на Христовата църква – неговото действие се заключава в просвещаването на човеците и в приемането на онова учение, което Православната църква проповядва без изменение до ден днешен. Светият Дух действа в Църквата Христова, като спасява нейните членове чрез тайнсвата на Църквата“.
Председателят на църковното настоятелство отец Константин благодари на епископ Йоан за възглавяването на богослужението за храмовия празник и му поднесе скромен подарък, а децата от неделното училище при храма изпълниха кратка програма.
Текст: Софийска света митрополия
Снимки: Савина Илиева, Дани Стоименова
