
Молитвено участие в Последованието взе Негово Светейшество Българският патриарх и Софийски митрополит Неофит, заедно със Негово Преосвещенство Мелнишки епископ Герасим – главен секретар на Св. Синод, ставрофорен иконом Ангел Ангелов – протосингел на Софийска епархия, ставрофорен иконом Мина Минчев – предстоятел на храма-домакин, свещенослужители от храмовото духовенство.
Отново с траурна тържественост с лития беше изнесена от олтара иконата на Жениха и пред Честния образ на Страдащия Христос трикратно се покланяха първо архиереите, след това духовниците, а после и миряните.
На певницата бяха столични певци и свещенослужители, а за т.нар. „Слава на Касиaна“ (или „Касианина слава“) към тях се присъединиха патриарх Неофит и иконом Кирил Попов. Това особено впечатляващо църковно песнопение е творба на монахиня Касиана Цариградска от 9. век и е известно не само със сложната си мелодия, но и с трогателния си и поетичен текст:
Господи, падналата в много грехове жена, като усети Твоето Божество, взе чин на мироносица и като ридаеше, принесе Ти миро преди погребението. Горко ми, казваше тя, понеже за мене е нощ – невъздържаното блудство, мрачното и безлунно силно влечение на греха! Приеми потоците мои сълзи Ти, Който чрез облаците произвеждаш водата в морето. Наклони се към моите сърдечни въздишки Ти, Който чрез неизказаното Твое снизхождение наведе небесата! Дай да целуна и отрия с косите на главата си Твоите пречисти нозе, чийто шум Ева в рая по пладне като чу, уплашена се скри. Кой ще изследва, Душеспасителю, Спасе мой, множеството мои грехове и бездната на Твоите съдби? Не презирай мене, Твоята рабиня, Ти, Който имаш безмерна милост.
В края на богослужението боголюбивите миряни в храма получиха благословение от Негово Светейшество Българския патриарх и Софийски митрополит Неофит.
Текст и снимки: Мартин Митов
{joomplucat:402 limit=28|columns=4}
Views: 4