На 20 ноември в София се проведе симпозиум на тема “Обучението по Религия от I до XII клас в контекста на новите учебни програми на МОН”. Инициатор на форума бе Богословският факултет към СУ, в лицето на проф. д-р Божидар Андонов, професор по омилетика и религиозна педагогика от катедрата “Практическо богословие”. На форума присъстваха професори, представители на Министерството на науката и образованието, преподаватели във висши учебни заведения, експерти, сред които и членове на Експертния съвет по религия към министъра на образованието и науката, директори и учители от цялата страна (повече от 120 човека).
Целта на форума бе да се разяснят новите учебни програми на просветното министерство относно преподаването на СИП и ЗИП Религия, както и възможностите за получаване на допълнителна квалификация за учител по предмета “Религия”. Бяха обсъдени процедурите по избор на авторски колектив за съставянето и написването на учебници и учебни пособия по предмета “Религия”.След всички доклади се проведоха градивни дискусии, в които активно се включиха повечето от присъстващите.
Поставените въпроси предизвикаха оживена дискусия, която продължи и извън залата. Повдигнатите теми и споделеният опит даваха различни насоки, които спомагаха да се разгледа обучението по Религия в многостранни аспекти. Симпозиумът, продължил до късно следобед, бе официално закрит от проф. Андонов, който изрази надежда и отправи пожелания за успешна работа на всички институции в полза на българските деца и образование.
Разговарям с професора по религиозна педагогика и омилетика д-р Божидар Андонов, непосредствено след симпозиума. Отбелязвайки предизвиканото голямо внимание от страна на различни институции и обществени организации и последвалото оживено обсъждане на предмета “Религия” от различни специалисти и неспециалисти, му задавам въпроса:
Как решихте да организирате този симпозиум?
Поради нуждата, която времето наложи с повдигането отново на въпроса за религиозното образование. Проект на СУ ни даде възможността да се осъществи изследване в тази област. Затова решихме да се организира една дискусия за новите учебни програми и концепции за обучението по религия. Идеята бе да достигнем до повече училища в България, дори там, където няма РУО, до малките селища. Искахме да участват колкото се може повече директори и учители от различни училища.
Защо? Защото при една такава дискусия въпросите, залегнали в новите програми и тенденции, получават разяснение и тълкувание на достъпен език. Това помага на директорите и учителите, които искат да осъществят тази програма в своите училища, да влязат в съприкосновение с отговорните фактори в МОН, Църквата и Богословския факултет.
На този етап МОН преценява, че богословите не могат да отговорят адекватно с подготвени кадри за влизането на този предмет в училищата и излезе с предложение към нас: от богословските школи на Софийския и Великотърновския университет да се ангажираме да подготвим кадри за предмета “Религия Православие”, а УниБИТ за “Религия Ислям”. Тоест да подпомогнем този процес, като предоставим за начало по 20 учители, които да заработят по новите учебни програми, докато се подготвят нужните кадри.
Това означава ли, че въпросът за религиозното образование в българското училище е отново актуален?
Категорично: да! Министърът одобри и даде да се изпълняват тези учебни програми. Наша отговорност е ние да ги изпълним със съдържание. Търсим учители и директори, които искат да работят за религиозното образование. Ние се съгласихме да има само определен брой преквалифицирани учители, тъй като това е приоритет на студентите-богослови, които се обучават в преподавателски профил и излизат от богословските школи. Ние желаем нашите бакалаври и магистри да са тези, които ще обучават в Православие българските деца.
Когато правихте организацията на форума, кои проявиха интерес? Вълнува ли се днес българският учител от религиозното възпитание на децата, респ. от предмета “Религия” в училище?
Веднага откликнаха МОН, Регионалните управления на образованието, директори и преподаватели по различни предмети, студентите от Софийския и Великотърновския Богословски факултет, дори кметове на малки селища. Предвидената цифра, около 50, значително се увеличи, което породи необходимостта на потърсим подходяща зала. Желание заявиха около 80 човека, а днес бройката надхвърли 120 човека.
Като човек, който дълги години се занимава с преподаване и религиозна педагогика, ми се иска тази протегната ръка на Министерството да я приемем. Никой, който работи по тези концепции, няма самочувствието, че прави тези програми съвършено. Затова е необходима дискусия. Аз съм част от комисията към Министерството, която работи в три направления. В нея влизат различни специалисти: богослови, педагози, философи и представители на др. християнски общности у нас.
Какво според Вас се случи днес на симпозиума? Постигна ли се очакваното?
Ние ясно и категорично заявихме, че има учебни програми по Религия. Ние можем и трябва да поемем ангажимент към реализиране на тези учебни програми.
На първо място: в подготовка на кадри за преподаване на предмета “Религия”. Второ: набеляза се как ние, професионалистите, можем да спомогнем за написването на учебни помагала. Аз съм убеден, че най-добрите помагала ще дойдат от практиката; разбира се, с помощта на преподавателите във висшите школи. Много е важно да има работещи учебници за учениците, помощни помагала за учителите и интерактивни средства нагледни материали.
Тези три неща ще спомогнат за доброто преподаване и най-вече за доброто усвояване. Да не забравяме, че учебният процес е насочен към ученика, а не към учителя. Важно е посланието, което се отправя към детето всеки час по Религия, то да бъде ясно и да отговаря на неговите очаквания. Да дава отговори на това, което го вълнува, което го интересува и иска да научи повече.
На симпозиума се повдигнаха много въпроси, изказаха се различни мнения, чуха се интересни предложения. Какво Ви впечатли най-много?
За мен бяха много впечатляващи изказванията на представителите на Министерството на образованието. Те професионално защитиха позицията си, но най-вече законово се обосноваха кой какво може да прави в българското училище. Обясниха какви учебни помагала може да се съставят и прилагат. Много важно бе участието на Църквата, в лицето на Белоградчишки еп. Поликарп викарий на Софийския митрополит. Винаги съм го казвал: религиозно обучение без Църква е градеж на пясъчна основа. Църквата трябва да е и в подготовката, и в реализацията.
Вие дълги години се занимавате с въпроса за религиозното образование. Според Вас каква форма на религиозно обучение е по-добра: в неделните училища към храмовете или в общообразователното училище?
И двете форми са много необходими. Важно е да съществува т. н. катехизически триъгълник семейството, Църквата с катехизическите занимания и училището с религиозното образование. Когато този катехизически триъгълник започне нормално да функционира, тогава може да гледаме с оптимизъм към бъдещето. Ние знаем, днес семейството е претоварено от различни ангажименти и фактори, нямат време да научат своите деца на християнските ценности и идеали. В училище те изучават различни предмети, но не и такива за Христовото учение, което вече 2000 г. преобразява, променя човека, народите, нациите, обществата и държавите.
След проведения форум оптимист ли сте?
Да. Категорично. Щастлив съм, че в края на моята трудова дейност в Богословския факултет аз виждам проблясък в тунела. Това е мое голямо желание, тъй като произхождам от религиозно селище, сега гр. Ветрен (от него произхождат над 40 човека свещеници и митрополити). Възпитан съм в Софийската духовна семинария и Духовната академия, специализирал съм в Германия, където се учих на религиозна педагогика. Подчертавам, че религиозната педагогика е научна дисциплина. Това, което прави обучението православно, католическо или протестантско, е съдържанието на учебниците и помагалата. Докато начинът на преподаване, методиката и възпитанието идват през XIX век, когато е сложено началото на религиозната педагогика. Моята мечта като богослов-педагог е да видя часа по Религия в общообразователното училище. Това е бъдещето и за нацията, и за народа.
Итервюто взе: Весела Игнатова
За проведения симпозиум може да прочетет още на адрес:
В София се проведе симпозиум за религиозното образование и новите учебни програми по религия
Views: 0