На 10 юни, третият ден на Поморийския международен песенен фестивал „Достойно есть“ започна с репетиция на Сборния хор на фестивала, която се проведе в залата на Народно читалище “Просвета – 1888“.
Общата репетиция се превърна в традиция за музикалния форум и показа колко полезно може да бъде тази форма на музикално общуване.
Повече от 400 певци и диригенти от всички хорове се събраха, за да разучат избрани произведения, под ръководството на всички членове на фестивалното жури.
Тъй като тази година, фестивалът преминава под знака на юбилейната годишнина – 130г. от рождението на Петър Динев, песнопенията, които бяха разучени са дело на изтъкнатия български композитор, музиковед и преподавател по църковна музика.
Особено внушаващо бе звукоизвличането от събраните стотици професионални певци, които с лекота четяха нотния текст, но под ръководството и обясненията на журиращите диригенти вникваха в духовния смисъл, динамиката и молитвеността на песнопенията.
Видимо доволни от постигнатите резултати, заредени емоционално от музикалното преживяне, диригенти и певци въодушевено влязоха в следобедните фестивални концерти.
Те започнаха в следобедните часове и се проведоха в две части.
Програмата започна със Смесен църковен хор “Евстати Павлов“ при храм „Св. Троица“, Ловеч. С техния диригент Доротея Динкова, хорът за първи път участва във фестивала. В добре подбрания репертоар те изпълниха и песнопения от съвременни автори като монахиня Иуалиния.
Втори се представиха Църковният хор при храм „Успение Богородично“, Ботевград , с диригент Милена Спасова. Хорът е един от първите и постоянни участници във фестивала. Съставен е от непрофесионални певци, но всяка година проявяват изключително усърдие и разучават нов песенен репертоар.
Следващ участник бе Ансамбълът при храм „Св. великомъченик Пантелеймон“, Москва, с диригент Мария Исаева. Те участват за първи път и се представиха с песнопения от различни певчески традиции : голям демествен разпев, гръцки, знаменен, болгарски и сръбски разпеви.
Църковен хор „Ананейка“ при храм „Рождество на Пресвета Богородица“, с. Тимошево, Калужанска област встъпиха за първи път на фестивалната сцена. Те са църковен хор, с диригент Антон Беер. Впечатляващо професионално изпълниха „Свете тихий“ на Георги Попов.
Вторият и последен концерт във фестивалната програма започна със запомнящите се изпълнения на Църковен хор при катедралния храм „Св. Николай Мирликийски Чудотворец“, гр. Стара Загора, с диригент Мария Колева. Той е сформиран от професионални певци, едва в края на миналата година, но активно участват в най-тържествените богослужения в Старозагорска епархия. Под ръководството на Старозагорския митрополит Киприян те вече имат разнообразен репертоар, който изпълняват на всяка празнична служба.
Едни от впечатляващите фестивални изпълнения бяха на Женски камерен хор „Ренесанс“ при Академията за музика, театър и изящни изкуства , Кишинев, Молдова, с диригент Оксана Филип и Мъжкият хор „Гавриил Музическу” при Академията за музика, театър и изящни изкуства, Кишинев, с диригент Емилия Морару, които показаха своето хорово майсторство и интересна музикална интерпретация.
16-то издание на Международния фестивал за църковна музика „Достойно есть“ бе белязано от най- впечатляващото участие на професионалния Синодален хор на Московската Патриаршия, с диригент Алексей Пузаков. Младежкият състав на Синодалният хор, в който влизат девойки и младежи до 30-годишна възраст са внимателно подбрани и професионално подготвени.
Те заслужено спечелиха продължителните аплодисменти на многобройната публика, показвайки своя професионализъм и молитвеност при изпълнение на църковната музика. В края на тяхната програма към състава им се присъединиха певците от Старозагорския катедрален храм и под ръководството на Негово Високопреосвещенство Старозагорския митрополит Киприян изпълниха две произведения, със солист протодякон Константин Барган.
Фестивалната програма завърши с изпълнения на сборната хорова формация. Наложи се добрата практика, по време на фестивала да се сформира общ хор, който да разучи своевременно песнопения и с концертното му изпълнение да завърши музикалното издание.
Повече от 400 хористи от всички хорове се събраха и оформиха забележителна професионална вокална формация. Те изпълниха четири песнопения под талантливото и опитно диригентство на членовете на селекционната комисия.
Трудно може да се опише възхищението и радостта от изпълнението на общия фестивален хор. Музикалната грамотност, превъзходната вокална техника и забележителният стил на изпълнение, с който се отличават всички участници, превърнаха скоро разучените песнопения в прекрасна симфония, която с непосредствена лекота бе ръководена от опитните диригенти.
Фестивалният ден завърши с открита сцена пред храма, на която се представиха Детски хор „Вербочки“, Синодален хор при Московската патриаршия и Ансамбълът при храм „Св. Пантелеймон“, гр. Москва. Множеството певци, гости и жители на Поморие се насладиха на изпълненията на хор-артистите.
Текст и снимки: Весела Игнатова
ЗА ПО-БОГАТ СНИМКОВ МАТЕРИАЛ НАТИСНЕТЕ ТУК
Views: 2