Продължете към съдържанието

Велички еп. Сионий отслужи третата част на Великия покаен канон в София

IMG 1645На 4 март, в столичния храм „Св. вмчк Георги“ на бул. „Св. Патриарх Евтимий“ бе отслужено Велико повечерие с третата статия на Великия покаен канон на св. Андрей Критски.

Съгласно програмата на Софийската св. митрополия за съборните богослужения през Великия пост, тази част от покайното моление бе прочетена от Негово Преосвещенство Величкия епископ Сионий, игумен на Бачковската и Троянската св. обители.

На великопостното богослужение молитвено участие взеха Негово Светейшество Софийския митрополит патриарх Български Неофит, Негово Преосвещенство Белоградчишки еп. Поликарп, викарий на Софийския митрополит, архимандрит Василий – протосингел на Софийска света митрополия.

Множество предстоятели на храмове, столични свещеници и миряни са събраха на съборната молитва в един от най-красивите храмове в столицата. Умилителните песнопения на канона, както и Великото повечерие бяха изпълнени от Свещеническия хор, ръководен от ик. Кирил Попов и клиросните певци при храма.

След прочитането на статията еп. Сионий се обърна към преизпълнилите храма столичани със слово, в което говори за подвига, който трябва като християни да извършим през св. Четиридесетница – покаяние, пост и молитва.

"Богоустановено правило е в началото на св. Четиридесятница християните да полагат духовен труд със своята немощ, но и със своята вяра, и с изпълнено с любов сърце към Създателя и към ближните – започна словото си той. Да отправяме особено силни молитви пред Бога, които да бъдат подкрепени с тези вечерни богослужби, в които чуваме благодатните очистителни мисли на св. Андрей Критски и на мнозина други богоозарени отци… „Помилуй ме, Боже, помилуй ме!“ – тези думи ни карат да се замислим за нашата преходност, за нашата греховност, за мислите, които ни отдалечават от Бога и за тези неразумни начинания, които имаме. За тях е нужно да си направим равносметка през дните на св. Четиридесятница. И на всичко това трябва да противопоставим тези примери от църковния благодатен живот и църковната история, за които чуваме в канона. Примери, които да обърнат съзнанието ни и въпреки грешната ни природа, да имаме дръзновението да влезем във Великия пост като се молим и постим, и да очакваме вдъхновение, за да тържествуваме в празника на празниците – Възкресение Господне.

Да имаме дръзновение в Господа и заедно с цялата Църква да кажем: „Помилуй ме, Боже, помилуй ме!“ Помилуй ме, Пресвета Богородице и се моли за нас! Помилуй ме, отче Андрее и се моли за нас! Защото  милостта е от Бога, а молитвите и застъпничеството са от Пречистата Богородица, ангелите и божиите угодници!“ – каза в словото си еп. Сионий.

След отпуста на великопостната вечерня епископите се поклониха на честните олтарни образи и благословиха свещенослужителите, певците и всички, които загърбили своите дневни грижи, дойдоха в храма да се слеят в покайно чувство пред Всеподателя Бога.


Текст: Весела Игнатова
Снимки: Весела Игнатова (1), Александър Ангелов (2)
Видео: Любомир Върбанов

ЗА ПО-БОГАТ СНИМКОВ МАТЕРИАЛ НАТИСНЕТЕ ТУК (1)
ЗА ПО-БОГАТ СНИМКОВ МАТЕРИАЛ НАТИСНЕТЕ ТУК (2)

Views: 0

СОФИЙСКИ МИТРОПОЛИТ

ВАЖНО

АРХИВ

ВРЪЗКИ

Skip to content