Продължете към съдържанието

Слово на Българския патриарх Даниил при хиротонията на Знеполския епископ Мелетий

99E889BFB97E2C17D5803382D992550D

Ваше Преосвещенство,

С искрена радост и светла надежда Ви приветстваме днес като новоръкоположен епископ на светата ни Православна църква. Вярваме, че във Ваше лице нашата Църква ще има още един ревностен и достоен архипастир – добър подражател на Пастиреначалника Христа, Който е съвършеният образец в това жертвено и най-високо отговорно служение в светата Църква, „която Той Си придоби със Своята кръв“ (Деян 20:28). Нека пътят Ви като епископ бъде благословен, а служенията, които ще Ви бъдат възлагани от Свещеноначалието, да бъдат за полза на Божия народ, а на Вас – за спасение.

Всички ние трябва да помним, че ръкоположението в епископски сан не е награда за заслуги, а е велик благодатен дар. Надяваме се и вярваме, че с Вашите трудове оттук насетне Вие ще съхраните и преумножите този Божий дар. Нека вече като епископ на св. Църква и като ректор  на Софийската духовна семинария „Св. Йоан Рилски“, Вие още по-ревностно да се трудите за духовното въздигане на най-старото наше духовно учебно заведение, за възпитанието на нашите семинаристи, голяма част от които в бъдеще ще поемат по пътя на клирическото служение и ще се превърнат в пастири и наставници на народа Божий.

Благодатта Божия и силата на Светия Дух вече пребъдват у Вас по особен начин чрез Вашата хиротония в най-високата степен на свещенството – епископската. От този ден Вие не просто сте избран от хората, а сте поставен от самия Господ да бъдете пазител и водач на Неговото стадо. Това високо служение е тежка и отговорна задача, която изисква изключително смирение, мъдрост и любов.

Служението на епископа е да бъде в своето поведение, думи и дела образ на Самия Господ Иисус Христос, Който каза: „Аз съм добрият пастир: добрият пастир полага душата си за овцете“ (Йоан 10:11). Епископът трябва да бъде готов да полага душата си за своето паство, да бъде неговият добър и верен пазител. Затова и Вие сте призван да служите на Вашето паство с безкористна любов и себеотдаденост. Свети Йоан Златоуст наставлява: „Не е достатъчно само да държим овцете на безопасност от вълците, но трябва и да ги водим към пасища, да ги храним и да ги защитаваме с любов“ (Беседа към Евангелието според Матей). Епископът не е просто администратор или управител на Църквата, той е духовен пастир, който води душите на хората към спасение, като ги храни със Словото Божие и ги напоява с благодатта на Светите тайнства.

Служението на епископа изисква дълбоко смирение. Това смирение се изразява в осъзнаването на огромната отговорност, която Господ е възложил на раменете Ви, и в готовността да поставите нуждите на другите пред своите собствени. Господ ни даде пример за смирение, като „Син Човечески не дойде да Му служат, а да послужи и да даде душата Си откуп за мнозина“ (Мат. 20:28). Свети Григорий Велики казва: „Когато епископът се издига в своето служение, нека помни, че по-голямата му власт трябва да го направи още по-скромен“ (Послание до свещениците). Това смирение е не просто външно поведение, но то е вътрешно духовно състояние, което произлиза от осъзнаването на личната нищета и немощ и необходимост от Божията благодат, за да вършим волята Му.

Епископът е призван да бъде пастир на душите и учител във вярата, отговорен за духовното благосъстояние на всеки един от своето паство. Свети апостол Петър увещава: „Пасете Божието стадо, което е между вас, като надзиравате не принудено, а доброволно, по Бога; не за гнусна печалба, а с усърдие“ (1 Петр. 5:2). Вие трябва да бъдете пример за своето паство във всичко – в молитвата, в благочестието, в любовта към ближния и в постоянството в добродетелите. Свети Василий Велики наставлява: „Душите на верните са поверени на епископа, както овцете на добрия пастир. Ако епископът се грижи с любов за тях, то той ще бъде приет от Господа като верен и мъдър раб“ (Послание до свещениците). Това означава, че всяка Ваша дума и дело трябва да бъдат насочени към спасението на душите, които са Ви поверени. Вие трябва да бъдете техен учител и наставник, но най-вече да ги водите чрез личния си пример.

Най-накрая, епископът е пазител на единството в Църквата. Вие сте призван да поддържате единството на вярващите и да ги насочвате към общение в любов и вяра. Св. апостол Павел увещава: „Старайте се да запазвате единството на Духа чрез връзките на мира“ (Ефес. 4:3). Епископът трябва да пази своето паство от разногласия, ереси и разделения, като се стреми към единство в любовта и истината. Свети Иоан Златоуст подчертава важността на това единство: „Епископът е стълбът на Църквата, който държи всички части в хармония и единство“ (Беседа към 1 Кор.). Това изисква от Вас да бъдете мъдър, справедлив и търпелив, когато участвате в решаването на различията и споровете, които могат да възникнат в Църквата, като помните думите на Вашия небесен покровител св. Мелетий Антиохийски: „Истинското паство следва пастира, когато той върви по пътя Христов и има вярата като свое оръжие“.

В досегашното Ви служение в светата Църква като християнин, като монах, като високообразован клирик и не на последно място – като част от ръководството на най-старото и авторитетно наше духовно училище – Софийската духовна семинария „Свети Йоан Рилски“, Вие се проявявахте като добросъвестен и усърден труженик на Божията нива. Духовният и педагогически опит, който натрупахте в Духовната семинария, плодовете от дейността Ви като заместник-ректор, клирик и преподавател под ръководството на Вашия наставник в духовния живот, Браницкия епископ Пахомий, доскорошен ректор на семинарията, дадоха основание на Светия Синод да Ви избере за нов ръководител на тази толкова важна за Православната ни църква духовна школа, а днес да Ви ръкоположи в епископски сан. Уверени сме, че като ректор и епископ ще бъдете още по-силно мотивирани да я водите към още по-високи върхове и да работите още по-усърдно за повишаване на качеството на учебния процес и на авторитета ѝ в светата ни Църква и в цялото ни общество.

Във всичко, което Ви предстои във Вашето епископско служение, се допитвайте до хилядолетния и богат опит на Църквата, до светото Евангелие и апостолските наставления, до изобилното на мъдрост наследство, оставено ни от светите Отци и учители на Църквата Христова. Като предстоятел на Православната ни църква Ви уверяваме, че и занапред ще можете да разчитате и на подкрепата и опита на Свещеноначалието, на любовта и уважението на нашите събратя – митрополитите от Светия Синод на светата Българска патриаршия.

Нека епископското Ви служение да бъде доброплодно и от Бога благословено, да Ви носи радост и мир, и всеки благословен плод на Духа (Гал. 5:22-23). Нека всякога с Вас да бъдат молитвите и небесното застъпничество на Пресветата Божия майка, на св. Мелетий Антиохийски и на всички просияли в святост Божии угодници.

Благодатта и любовта, милостта и мирът на Господа Иисуса Христа, и общението в Пресветия Дух да бъдат с Вас и с цялата ни света Православна църква!

 † ДАНИИЛ
Патриарх Български

Views: 95

СОФИЙСКИ МИТРОПОЛИТ

ВАЖНО

АРХИВ

ВРЪЗКИ

Skip to content