Продължете към съдържанието

Българският патриарх Даниил отслужи празнична вечерня в столичния храм „Св. Петка” – Стара

DSC9445

На 14 октомври Православната църква чества паметта на българската подвижница света Петка – Параскева Търновска (Епиватска), а денят е наречен Петковден. В навечерието на празника в старинния храм „Св. Петка”, който има статут на митрополитски храм, беше отслужена архиерейска вечерня от Негово Светейшество Софийският митрополит и Български патриарх Даниил.

Заедно с него съслужиха архимандрит Йоан – протосингел на Софийска света митрополия, архимандрит Василий – председател на столичната митрополитска катедрала „Св. Неделя”, ставрофорен иконом Николай Николов – предстоятел на тържествуващия храм, ставрофорен иконом Василий Сарян, ставрофорен иконом Александър Георгиев, иконом Стоян Алипиев, свещеник Александър Богданов, свещеник Станислав Иванов, свещеник Анастасий Николов, свещеник Николай Пенев и йеродякон Вартоломей. 

Църковните песнопения бяха изпълнени от клиросните певци д-р Стоян Малинов и д-р Калин Кирилов, към които се присъединиха протопсалт Георги Миков и доц. д-р Любомир Игнатов.

По традиция, по време на вечернята, в притвора на храма беше отслужено петохлебие, на което бяха осветени многобройни хлебни приношения.

В края на празничната вечерня Негово Светейшество се обърна към присъстващите християни, събрали се в този ден да потърсят помощ и утеха при света Петка. Той припомни житието на обичаната от всички преподобна Петка – Параскева и посочи, че тя е наричана Българска, Епиватска, Търновска, Румънска и с други имена, като подчерта, че всеки, който се е докоснал до нейната благодат, я нарича своя. „Кое е важно за нас?! За нас е важно да знаем, че нашият живот е скрит в Бога”, каза Светейшият владика и разясни, че приживе света Петка е била неизвестна и само малцина бедняци са я познавали, тъй като са се ползвали от нейната милостиня.

„Не във външните дела е истинската ценност пред Бога, а в чистотата на човешкото сърце. По време на своя земен живот светицата е оставила всичко в този свят, за да придобие Бога. Как е постигнала това? С пламенната си молитва, с пламенната си любов и с постническото житие, което е водила. Външно не е имала никаква дейност, но молитвата е тази която очиства сърцето и го изпълва с Божията благодат. Душата се украсява с вярата в Бога, с търпението, с нищелюбието, със самоотречението, с любовта към човеците и с молитвата, която е отправяла за целия свят. Ето с такива добродетели се е отличавала света Петка, а с молитвата си е придобивала върху себе си благодат. Така изпросва от Бога милост за човеците и целия свят”, каза още патриарх Даниил.

 „Молитвата не е само за монаси, тя е най-мощното средство за придобиване на Божията благодат. За да имаме молитва не се нуждаем от средства, инструменти и пари, а са нужни желание и вяра в Бога. Молитвеният труд е невидим, но принася голяма полза, истински резултат, който е видим за човека. Очиства сърцето и радва нашия дух. Това е истинското богатство, което като християни трябва да се стараем да придобиваме. Трябва да се потрудим за нашето спасение и за нашия дом, който Господ е устроил за нас на небесата. По молитвите на света Петка Господ да ни подпомага в християнския живот, да търсим онова, което е трайно, непреходно и което завинаги ще остане за наша полза и наследство. Това са вярата, любовта към Бога, милостинята – добродетели, заради които на земята можем да живеем със свита душа, но утешени от Божията милост и с твърда надежда за спасение в Христовото царство”,  каза още кириархът на Софийска епархия и даде своето първосветителско благословение на събралия се благочестив народ.

ЗА ПОВЕЧЕ СНИМКИ НАТИСНЕТЕ ТУК

_DSC9349

Views: 146

СОФИЙСКИ МИТРОПОЛИТ

ВАЖНО

АРХИВ

ВРЪЗКИ

Skip to content