Продължете към съдържанието

Патриаршеска литургия с две ръкоположения в Неделя преди Рождество Христово

54221110964 884189d5d5 o

На 22 декември – Неделя преди Рождество Христово, светата Православна църква напомня за праотците, от които е произлязъл Господ Иисус Христос по плът, за всички пророци, които предвъзвестявали Неговото идване, и за онези, които живеели с вярата в идването на Спасителя на света. На този ден Негово Светейшество Софийският митрополит и Български патриарх Даниил посети столичния храм „Света Троица“ на бул. „Константин Величков“, за да отслужи божествена света Литургия, по време на която бяха извършени две ръкоположения – за дякон и за презвитер на Христовата Църква.

В съслужение с Негово Светейшество бяха Негово Преосвещенство Браницкият епископ Пахомий – първи викарий на Софийския митрополит, Знеполски епископ Мелетий – ректор на Софийската духовна семинария „Св. Йоан Рилски“, архимандрит Йоан – протосингел на Софийската света митрополия, архимандрит Йоаким – духовен надзорник на Софийска епархия, архимандрит Никодим, архимандрит Лука (Руенски манастир „Св. Йоан Рилски“), йеромонах Доситей (Дивотински манастир „Света Троица“), ставрофорен иконом Александър Лашков – председател на храма, храмовото духовенство, свещеник Христо Пашов, както и протодякон Иван Петков.

Песнопенията на утренята бяха изпълнени от група псалти, ръководени от протойерей Бисер Костадинов и йерей Атанас Забаданов, а тези на светата Литургия – от смесения хор при храма.

В края на Великото славословие върху един от черкуващите се бе извършен чинът на пострижение за четец, певец и свещоносец, а монах Партений от Дивотинската св. обител бе възведен в иподяконски чин.

След Великия вход бе извършено свещеническото ръкоположение на йеродякон Климент от Руенската св. обител, последвано от ръкоположението на монах Партений за йеродякон.

Голямото множество вярващи, дошли да споделят радостта от празника, свидетелстваше с възгласа „Достоин!“ и молитстваше за нововъзведените клирици на родната ни Църква.

Преди задамвонната молитва бе осветено коливо за душевно и телесно здраве.

В края на божествената служба патриарх Даниил произнесе слово, посветено на празника на св. праотци:

„Прави впечатление силното чувство за историчност у еврейския народ. Не случайно в Свещеното Писание е посочено родословието от първия създаден човек и неговите потомци чак до идването на Спасителя. Всяко еврейско семейство е имало родови таблици, защото освен, че били ясно свидетелство за това как е произлязъл човекът, те служили и за да се удостовери личността на Христос, понеже много пророчества свидетелстват, чий потомък ще бъде Той, от коляното на кого от отците ще се роди. Господ обещал на патриарх Авраам, че в неговото семе ще бъдат благословени всички земни племена, а на св. цар и пророк Давид – че от неговите потомци на престола ще постави цар, който ще царува вечно и царството Му няма да премине към друг човек“.

За стойността на вярата в Бога пред опитите на развитата наука да обясни смисъла на човешкия живот, патриарх Даниил отбеляза:

„Основното нещо пред всеки един човек е да се върне оттам, откъдето е отпаднал в общението с Бога, защото без Бога няма спасение. Нашият живот е време за покаяние. Човек се прехласва от света в неговото познание, от научните му достижения, но когато падне под властта на гордостта на своя разум, човек започва да служи на творението, а не на Бога и още повече помрачава и извращава и без това повредената от греха своя природа. 

От средата на XIX век научното познание сред редица учени тръгва в посока, която се опитва да даде обяснение за такова сътворение на света, което не се нуждае от Бога. Поколения наред са живели и до днес живеят с такова убеждение. Виждаме обаче, че науката се проваля, включително и в теорията за произхода на света, на живота и на човека, а още по-малко може да даде нравствени ориентири и отговор на изконните въпроси, които вълнуват всеки – за смисъла на съществуването, за това как да се справяме със злото и с несправедливостите. В това никой и нищо не може да заеме мястото на Бога, Който Единствен е наш Спасител. Когато някой мисли, че не се нуждае от Бога и счита себе си за праведник, не може да получи никаква полза, а напротив – затвърждава се в своя егоизъм и гордост, в откъснатостта си от Бога и човеците, в своето високомерие; такъв човек рано или късно ще претърпи крах“.

„Ето, колко велико дело вършим, когато пазим вярата в сърцата си – вече не в бъдещия, а в дошлия, в родилия се заради нашето спасение Христос, Който ни даде възможността да Го приемаме в себе си чрез Светите Тайнства, да ни се прощават греховете, да станем синове Божии по благодат. Нека Бог да ни просвещава в светата православна вяра, да усвояваме благодатните дарове, които Господ Иисус Христос донесе за всички човеци, да се приобщаваме все по-плътно към църковния живот, да общуваме и да си помагаме, да укрепва любовта между нас. По този начин ще богатеем в Христа, в Когото е нашето спасение“, завърши словото си Негово Светейшество.

Председателят на църковното настоятелство при храма – ставрофорен иконом Александър Лашков отправи топло приветствие към патриарх Даниил и благодари за неговото посещение.

След светата Литургия децата от неделното училище при храм „Света Троица“ изпълниха празнична рождественска програма от стихотворения и духовни песнопения. На всички участници Негово Светейшество раздаде за благословение икона,  изобразяваща Рождество Христово.

Текст: Михаил Тасков
Снимки: Добрин Кашавелов

ЗА ПОВЕЧЕ СНИМКИ НАТИСНЕТЕ ТУК

Views: 1014

СОФИЙСКИ МИТРОПОЛИТ

ВАЖНО

АРХИВ

ВРЪЗКИ