На 7 януари, когато светата Църква чества празника Събор на св. Пророк, Предтеча и Кръстител Йоан, в столичния храм „Рождество на св. Йоан Предтеча“ (ж.к. „Обеля“) бе отслужена света Литургия, предстоявана от Негово Светейшество Софийския митрополит и Български патриарх Даниил.
В съслужение бяха Негово Преосвещенство Браницкият епископ Пахомий – първи викарий на Софийския митрополит, архимандрит Йоан – протосингел на Софийската света митрополия, архимандрит Никодим, свещеник Стефан Игнатов – председател на храма, иконом Николай Николов, иконом Дилян Цветков, иконом Лъчезар Попов, свещеник Николай Евгениев, свещеник Ивайло Борисов, както и протодякон Иван Петков и протодякон Деян Коруноски.
Песнопенията бяха изпълнени от певци, ръководени от д-р Андрей Касабов – и. д. секретар на Софийската света митрополия.
Сред множеството присъстващи бе и кметът на район „Връбница“ г-н Румен Костадинов.
В края на утренята двама от енориашите – Николай и Симеон, бяха постригани за четци, певци и свещоносци.
По повод празника Негово Светейшество произнесе слово за духовната чистота, стремеж и ревност по Бога у св. Йоан Кръстител, които го удостояват да види в образа на Иисус Христос Самия Син Божий:
„След вчерашния ден – Богоявление, днес празнуваме паметта на св. Йоан Кръстител – този, който взе голямо участие във великото събитие – Откровението на Светата Троица. Сам Господ Иисус Христос засвидетелства, че сред родените от жени няма по-голям от светия Предтеча.
С какво св. Йоан Кръстител е по-голям от всички човеци, родени преди него? Със своята духовна чистота, вяра и любов към Бога. От ранна възраст той живеел в пустинята, бил известен на израилтяните със строгия си живот и оскъдна храна. Той имал изключителна ревност към Божието слово и като учител на покаянието призовавал израилтяните да принесат плодове, достойни за покаяние.
В старо време св. прор. Моисей, след като Господ извършил толкова чудеса, казва: ако съм спечелил благоволение в Твоите очи, моля, открий ми пътя Си, за да Те позная… открий ми славата Си (Бит. 33:13,18). Това е съкровеният стремеж, вложен в сърцето на всеки човек – да търси Бога, да Го познава и да бъде в единение с Него. Господ отговорил на св. прор. Моисей: лицето Ми не можеш видя, защото не може човек да Ме види и да остане жив (Бит. 33:20). Св. прор. Илия също се удостоил да разпознае Бога в тихия полъх на вятъра (срв. 3 Цар. 19:12). Но ако тези двама от най-великите пророци, с които Господ беседвал при Своето Преображение, се удостоили да Го видят само в предобрази, то св. Йоан Кръстител се сподобил да го види с телесните си очи. Всички, които живели по онова време, виждали Господа, но в Него разпознавали само човек, а виждали ли в Него Сина Божий? Малцина са онези, които имали духовната чистота, за да видят в образа на Иисус Христос Бога.
С пророческия си дар и сърдечна чистота св. Йоан Кръстител съзерцавал Кой стои пред него. Сам разбирал делото, което Господ Иисус Христос е дошъл да извърши – да се кръсти, но не за да изповядва грехове, а за да се яви на света и да освети водното естество, и на всички, които вярват в Него, да даде възможност за очистване от греховете и спасение“.
За смисъла и силата на истинското покаяние Негово Светейшество отбеляза:
„Думите, с които св. Йоан Кръстител е подготвял израилския народ, са валидни и важни и за нас днес. Той казвал: покайте се, защото се приближи царството небесно (Мат. 3:2). Думата „покаяние“ за мнозина е неясна. „Покаяние“ означава „обръщане“ (от гр. μετάνοια – обръщане на ума, промяна на начина на мислене и живот).
Когато при св. Йоан Кръстител идвали хора и го питали в какво се състои покаянието, той казвал: който има две дрехи, нека даде ономува, който няма; и който има храна, нека прави същото (Лука 3:11). Това означава, че за да приемем Христос и да бъдем с Него, не трябва да бъдем егоисти. Нужно е да преборим своята себичност, защото ако считаме себе си за нещо повече от останалите и небрежим да помогнем на нуждаещите се, това говори, че в нас има егоизъм и пренебрежение към хората около нас. Ако сърцето ни не се смекчи и не започнем да мислим за човеците до нас – хора със същите потребности и предназначени за вечността, препречваме пътя на Бога към нашето сърце.
Свети Йоан Кръстител казва: прочее, сторете плодове, достойни за покаяние … и секирата лежи вече при корена на дърветата: всяко дърво, което не дава добър плод, бива отсичано и хвърляно в огън (Лука 3:8-9). Какви са плодовете на покаянието? Това са плодовете на Светия Дух – любов, радост, мир, дълготърпение, благост, милосърдие, вяра, кротост, въздържание (Гал. 5:22-23). Човек може да казва, че се кае, ходи на църква и редовно изповядва греховете си, но ако в него не се утвърждават вярата, любовта към Бога и ближните, ако няма милосърдие и радост от молитвата и добрите дела, значи небрежи и повърхностно живее вярата; повече се скланя към материалните блага и земния комфорт, а душата му не може да се обогати с плодове, достойни за покаяние. Когато вярата ни е чиста, нелицемерна и с усърдие ходим в храма, молим се, вършим милостиня и търсим Божията помощ, то благодатта укрепява душата и малко по малко въдворява в нас Христовия мир, а плодовете на покаянието стават видни“.
За освещаващото действие на Божията благодат, към чието придобиване човек е призван да се стреми, патриарх Даниил каза:
„Вярата е достъпна за всеки един човек, независимо с каква дейност се занимава. В каквото и да се труди, всеки може и е длъжен да бъде честен, да проявява уважение, грижа и помощ към другите. Това са прости неща, които отварят пътя на Бога към сърцето и правят човека способен да чуе и повярва, да възприеме Христовите слова, и най-вече, способстват душата да приеме освещението – дара на Светия Дух. Ако благодатта не живее в нашите сърца, вярата ни ще бъде празна и не ще можем да проявяваме истинска любов“.
Негово Светейшество поздрави за имения ден свещено- и църковнослужителите в храма, носещи името на св. Йоан Предтеча. Председателят на църковното настоятелство при храма отправи благодарност към патриарх Даниил за посещението, като му поднесе скромен подарък.
След светата Литургия Негово Светейшество с придружаващото го духовенство посети гроба на иконом Иван Динков – дългогодишен свещенослужител и председател на храм „Рождество на св. Йоан Предтеча“, оставил след себе си множество духовни чеда, и молитвено изпя „Вечная память“. Духовенството посети и прилежащите два храма „Успение Богородично“ и „Вси светии“.
Текст: Михаил Тасков
Снимки: Весела Игнатова
ЗА ПОВЕЧЕ СНИМКИ НАТИСНЕТЕ ТУК
Views: 381