Продължете към съдържанието

Храмов празник отбеляза столичният храм „Св. св. Константин и Елена“

DSC4806

На 21 май св. Църква отбелязва паметта на св. равноапостолни царе Константин и неговата майка Елена. По този повод столичния храм храм „Св. Константин и Елена“ на ул. „Пиротска“ отбеляза своя храмов празник с празнична св. Литургия.

Тя бе отслужена от протойерей Иван Иванов- председател на храма, заедно с йеродякон Вартоломей и йеродякон Поликарп. Църковните песнопения бяха изпълнени от Константин и Йоан Иванови.

Множество софиянци почетоха празника в тържествуващия и обновен храм като взеха молитвено участие в богослужбата. Сред присъстващите бе архитектът и основен дарител за построяването на храма.

В края на литургията отец Иван приветства присъстващите с празника на св. Божии угодници, „които са светилници на света, чрез които изгря вярата на благочестието, и които ни показаха как трябва да даряваме безвъзмездно милостиня за благолепието на храма“. Той поздрави всички, които лично празнуват този празник и им отправи пожелания за благочестив и праведен живот по примера на св. Константин и Елена.

По традиция след богослужбата в църквата, в двора на храма бе отслужен празничен водосвет. За всички дошли да влязат в радостта на енорията, църковното настоятелство бе подготвило благословено ястие.

Текст и снимки: Весела Игнатова
ЗА ПОВЕЧЕ СНИМКИ НАТИСНЕТЕ ТУК