С архиерейска св. Литургия бе отбелязан храмовият празник на столичния храм „Св. Дух“, кв. „Надежда“. В един от най-големите квартали на София се намира църква, посветена на Третото Лице на Света Троица – Светия Животворящ Дух, Чийто празник тази година честваме на 20 юни.
С благословението на Негово Светейшество Българския патриарх и Софийски митрополит Неофит тя бе възглавена от Негово Преосвещенство Маркианополски еп. Константин.
В съслужение взеха участие ик. Константин Вълчев – предстоятел на тържествуващия храм и предстоятели на столични храмове, сред които ставроф. ик. Мина Минчев, председател на митрополитската катедрала „Св. Неделя“ и член на Софийския епархийски съвет.
С празнично пастирско слово към присъстващите се обърна еп. Константин. Владиката говори за духовния смисъл на чествания празник.
Мнозина се бяха подготвили и в края на литургията пристъпиха към св. Христови Тайни. С гръмко многолетствие завърши духовното тържество. Владиката благодари на предстоятеля на храма и на всички, които се трудят и молят в него и патриаршески благослов на всички празнуващи.
Справка:
Храмът „Свети Дух“ се намира в северната част на София, отдясно на шосето София – Лом. През 1906 г. са построени първите къщи в този район. Живущите тук всяка година в деня на Свети Дух се събирали за празничен водосвет. Така празникът Свети Дух се превърнал в събор на тогавашната махала „Надежда”.
През 1920 г. е построен малък параклис, посветен на Свети Дух, в който са били отслужвани редовно богослужения. Така този параклис, а по-късно и новопостроената църква са запазили храмовия празник и името „Свети Дух“ до ден-днешен.
Храмът-параклис трудно побирал богомолците от „Надежда“. По тази причина църковното настоятелство през юли 1926 г. поискало разрешение от св. Софийска митрополия да построят нова църква. През август 1931 г. се провел търг за построяване на храма по стопански начин. Търгът бил спечелен от г-н Пройно Иванов Пройков, който построил и довършил църквата. Църковното настоятелство с разрешение на св. Софийска митрополия определило и датата за освещаването на храма. Това събитие било ознаменувано и запаметено върху вградената мраморна мемориална плоча над южната врата на храма. Там стои надпис: „Съгради се този храм през 1932 г. при царуването на Негово Величество цар Борис III. Биде осветен на 9.Х.1932 г. от Негово Високопреосвещенство митрополит г-н Стефан, председател св. иконом С. п. Теофилов и настоятелство: Илия Ганински, Ив. Тодоров, Спас Богданов, И. Илиев, Илия Любенов. Строител: П. И. Пройков”.
Снимки: Николай Пенев
Текст: Весела Игнатова
{gallery}gallery/20-06-2016{/gallery}
Views: 3